Přes 300 let na tento ostrov nikdo nesměl. To se ale teď změní

Autor:

U pobřeží Cape Cod ve státě Massachusetts se nachází 24 akrový ostrov, na jehož půdu poprvé po více jak 300 letech může vstoupit veřejnost. Sipsonův ostrov byl v soukromém vlastnictví. Kromě majitelů a povolaných osob na něj nesměl vstoupit nikdo cizí už od roku 1711, kdy jej koupilo 11 kolonizátorů od původního indiánského obyvatele.

Nyní v roce 2020 se otevřel ostrov pro návštěvníky. Přístup je veden z východního pobřeží, avšak dá se sem dostat pouze malými čluny, které nezdevastují zdejší citlivý ekosystém. Ze západu se dá k ostrovu také dostat, pomocí kajaku nebo na paddleboardu. Lidé si na ostrově mohou užít pěší turistiku nebo šnorchlování. Hezky strávený den je i na vyhlídkové plošině, kde si návštěvníci mohou uspořádat i piknik.

Sipson Island Trust (založená v roce 2019 pro vlastnictví a správu chráněného ostrova), plánuje zbourat čtyři budovy a na místě postavit objekt pro výzkumné a vzdělávací středisko pod širým nebem. Tím se chtějí vyhnout problémům s údržbou a navrátit ostrov do jeho přirozeného prostředí. V konečném důsledku chtějí podpořit venkovní rekreaci při obnově přirozených ekosystémů ostrova a podpora environmentálního a historického výzkumu.

Foto: Sipson Island Trust