Česká krajina nabízí velkou rozmanitost. Stačí si jen vybrat, co preferujete a za jakým dobrodružstvím se vydáte.
Kromě nejvyšší hory Česka, tedy Sněžky, naleznete na severu Čech i nejvyšší vodopád. Až pojedete do Špindlu, udělejte si výlet na Pančavský vodopád, který se nachází blízko Labské boudy. Vodopád můžete navštívit celoročně, avšak vždy raději volte pohodlnou a pevnou obuv do terénu. A pokud jej budete chtít vidět celý, pak se vydejte po modré turistické značce, která vede Labským údolím.
Zůstanete-li ještě na severu, pak se můžete vydat k Pravčické bráně, která je dominantou Českého Švýcarska. Oblast kromě pískovcové skalní brány zahrnuje i jiné skalní útvary a také samozřejmě velmi oblíbený zámeček Sokolí hnízdo. K bráně se lze dostat buď po červené turistické značce (což je kratší, ale zato náročnější cesta), nebo zvolit Gabrielinu stezku. A koho by nebavili skály, může se vydat na rašeliniště, které se rozpíná mezi Luční boudou, Hraničním hřebenem, Obří boudou a Studniční horou.
Kdo by jen mohl hádat, že se v Česku nachází i malá poušť. Na jejím konci dohlédnete sice na zeleň, ale přeci jen je to náš malý kousek Sahary, kterou lze obdivovat. Neobvyklou přírodní zajímavost najdete u Veselí nad Lužnicí – přesněji ji najdete pod názvem „Písečný přesyp u Vlkova“. Turistům se nedoporučuje vstupovat na plochu, a to už jen z principu. Kdyby to tak dělal každý, brzy bychom mohli o českou Saharu přijít úplně.
Kromě pouště můžete v našich podnebných podmínkách narazit i na step. Najdete ji kousek od obce Mohelno, podle které dostala i své jméno. Žije tu unikátní fauna i flóra. Z toho důvodu byste měli dávat pozor, kam šlapete, protože právě zde bylo objeveno největší množství druhů mravenců, které žijí v jedné oblasti. A kdo bude mít štěstí, mohl by zahlédnout i kriticky ohroženého sysla. Rezervaci lze projít díky naučné stezce, která měří 4 kilometry a obsahuje několik stanovišť s tabulemi, které poskytují informace o místě.
Nemusíte jezdit přímo do Rakouska, abyste viděli ledovcová jezera. Pár takových totiž máme na Šumavě. Kromě největšího Čertova jezera do soustavy patří ještě jezero Laka, Plešné jezero, Černé a to Prášilské. Okolí vodní plochy je citlivé na přítomnost člověka, proto dodržujte zdejší zákazy a nechoďte tam, kam nemáte a už vůbec se do jezer nechoďte v létě koupat.
Kde se ale naopak můžete zchladit, je krasová oblast. Moravský kras zahrnuje přes 1100 jeskyní, přístupná veřejnosti je ale jen malá hrstka (především kvůli bezpečnosti). Mezi nejznámější patří ta Punkevní. Svou oblibu získala především díky tomu, že se část prohlídky zdolává v lodičkách, což umocňuje jedinečný zážitek. Mimo to lze navštívit i propast Macocha, jen pozor, abyste do ní nespadli a za návštěvu stojí ještě jeskyně Balcarka nebo Výpustek. Jen domácí mazlíčky nechejte raději doma.