Proč byste měli při svých cestách navštěvovat hřbitovy

Autor:

Nemusí to být nutně morbidní, avšak hřbitovy dokážou o městě, které navštívíte mnohé vypovědět. Skrývají se tu náhrobky slavných lidí, ale také zajímavé citáty vyryté do kamenů. Možná si tu prostě jen odpočinete od nekonečného ruchu ulic města.

U nás to není tak obvyklé, ale v zahraničí můžete často potkat osoby, které sedí na lavičkách a prostě si jen tak čtou. Nikdo je neruší a mají svůj klid. Není to vždy tedy o tom navštívit hrob slavného člověka. A proboha hlavně si ho nefoťte a nedělejte neuctivá selfiečka, spíše je to o tom najít kus města a historie na neočekávaném místě.

Ukradnou si kousek ticha pro sebe tam, kde je to nejvíc možné. Některé městské hřbitovy stojí i na pěkném místě, takže se vám naskytne ojedinělý výhled na město, o který byste jinak přišli. Každé velké město má svůj hlavní nebo snad prominentní? Hřbitov. Stejně tak jsou v něm i menší, avšak v nich často nesmíte strávit odpoledne a pak se najdou ty, které jsou zcela anonymní.

Jistě se ve vás uchová vzpomínka, pokud navštívíte třeba katakomby v Neapoli, tlející mumie v Mexiku nebo malé opuštěné hřbitovy v Nebrasce. Každé takové místo má své ojedinělé kouzlo, pokud tedy zrovna nejste ezoteričtí lidí a nevycítí z nich o něco více, než obyčejní lidé. Avšak ne nutně každý hřbitov musí být nabit negativní energii.

Velmi zajímavou cestu můžete podniknout i v Egyptě. Na východní straně Káhiry se nachází rozhlehlý hřbitov. Pokud sem budete chtít přicestovat, pak požádejte svého taxikáře, ať vás doveze do Mrtvého města. Auto vás vyhodí přesně u bran města. Uvnitř naleznete několik kilometrů táhnoucí se prostor hrobek a pomníků. Narazit můžete také na místní obyvatele, kteří se zde uvnitř mnoha krypt a trezorů usadili. Žije jich tu přes půl milionu. Jedná se především o chudé obyvatele, kteří si nemohou dovolit bydlení v hlavním městě.

Cestování není jen o tom cítit a vidět, ale občas také o tom se ztratit a být neviditelný v cizím městě a není lepší způsob, než se ztratit tímto způsobem. Možná vás nikdo nenajde, ale možná naleznete sami sebe. Navíc při procházkách kolem monumentálních krypt a soch andělů si budete připadat jako v jiném světě, a to se vší úctou a pochopení k místu, na kterém se nacházíte.

Foto: Shutterstock.com