Průvodce Prahou: Útulné kavárny, ve kterých se dá schovat před sychravým počasím

Autor:

Scéna jako z filmu. Sedíte si pohodlně v křesle, v ruce hrnek s horkou kávou nebo čajem a k tomu kniha.

Občas zvednete oči a pozorujete rušný život velkoměsta, projíždějící tramvaje, davy lidí spěchající neznámo kam nebo třeba déšť a padající listy. Pokud vám tohle přijde jako ideálně strávené podzimní odpoledne, možná přemýšlíte, kde se v Praze nachází místa, která navodí přesně takovou atmosféru.

Nezoufejte, je jich spousta, my vám přinášíme seznam našich oblíbenců. Všechna místa kromě krásného interiéru, který vynikne na vašem Instagramu, nabízí i výbornou kávu a občerstvení. 

The Flat Cafe

Kodaňská 81/4, Vršovice

Vršovický podnik Flat má zcela vystihující název. Jakmile vstoupíte dovnitř, ocitnete se totiž v kuchyni, obýváku i zimní zahradě zároveň. Celá kavárna je zařízena v anglickém stylu, sám majitel je totiž Brit. Interiér je tu opravdu dotažený do posledního detailu a na celý podnik dohlíží sama Alžběta II. Rozmístění stolů se navíc často mění, s každou návštěvou na vás tak čeká malé překvapení. Velmi populární jsou tu i toalety, krom toho, že interiérově ladí se zbytkem kavárny, se na ně totiž dostanete skrz šatní skříň. Skoro jako do Narnie. 

La Bohéme Café

Sázavská 2031/32, Vinohrady

Kavárna s vlastní pražírnou La Bohéme patří mezi jedny z prvních kaváren s výběrovou kávou u nás. Kromě vždy perfektní kávy a zákusků nabízí i příjemné prostředí, ať už sem jdete na pracovní schůzku nebo si jen o samotě číst knížku. Nechybí květinové dekorace, pohodlná křesla a designový nábytek nebo třeba housle visící ze stropu. Kromě původní kavárny na Sázavské můžete navštívit také druhou pobočku, kterou najdete hned vedle Riegrových sadů, v ulici Na Švihance.

Zdroj foto: Lenka Gréková

Parlor Café

Křižíkova 197/37, Karlín

V Karlíně najdete kavárnu skoro na každém kroku, Parlor mezi nimi vyniká svým dokonalým interiérem, plným živých květin a retro nábytku. Menu je ale rozhodně moderní a specialitou podniku je zmrzlinový sendvič. Pravda, ten si sice nejvíc užijete v létě, na zmrzlinu je ale podle nás vhodný čas vždycky! Sendvič si sestavíte z domácích sušenek podle vašeho výběru a doplníte ho o libovolnou zmrzlinovou příchuť z nabídky. Zmrzlina ale rozhodně není to jediné co tady dostanete, podnik nabízí i širokou nabídku slaných a sladkých pochutin, takže si vybere každý.

Cukrárna Alchymista

Jana Zajíce 975/7, Letná

Letenský Alchymista je naším favoritem hlavně v létě, a to díky krásné zahrádce ve vnitrobloku. Za deštivých dnů ale nabídne i krásný interiér jako z první republiky. Jak už název napovídá, místní specialitou jsou hlavně výborné dorty, které vám rozhodně zvednou náladu v pochmurném podzimním odpoledni. Pokud si ale zrovna hlídáte kalorie, potěší vás alespoň dobrá káva a místní černý kocour, který dovnitř často zavítá. 

Zdroj foto: Lenka Gréková

Oliver’s Coffee Cup

Václavské nám. 804, Nové Město

Pozorujete rádi proudící davy lidí? Pak je tohle místo pro vás to pravé. Oliver’s Coffee Cup se totiž nachází v budově Domu módy, přímo na rušném Václavském náměstí. Kavárnu najdete v prvním patře, díky tomu je před těmi davy lidí dole dobře schovaná a vy si tak můžete nerušeně vychutnávat svůj šálek kávy. V nabídce najdete kromě kávy také domácí dezerty a drobné občerstvení. A příjemně překvapí i ceny, které navzdory poloze nijak nevybočují z pražského průměru. 

Cafefin

náměstí Jiřího z Poděbrad 1407/4, Vinohrady

Další kavárnou s výhledem na rušné náměstí, tentokrát náměstí Jiřího z Poděbrad, je Cafefin. Ta je vyhlášená hlavně svou nabídkou vietnamských specialit k jídlu i pití. Zkusit můžete třeba tradiční vietnamskou kávu s kondenzovaným mlékem nebo fialové ube latté. Krom toho, že je tu káva vždy výborná, je také krásná na pohled. Z mléčné pěny tu totiž kromě labutí umí vykouzlit také koníky nebo medvídky. Oku lahodí i krásný interiér, ve kterém nechybí pokojové rostliny a na stolech řezané květiny.

Zdroj foto: Lenka Gréková

Cafe Academia

Václavské náměstí 792/34, Nové Město

Kavárna knihkupectví Academia je dalším příjemným překvapením na Václavském náměstí. Nachází se v prvním patře knihkupectví, během teplejších dnů se můžete posadit i na malou terasu, ze které budete mít ten nejlepší výhled na celé náměstí. Kromě kávy a zákusků najdete v nabídce také tousty nebo polévku podle denní nabídky. Tohle místo doporučujeme hlavně knihomolům, dost možná odtud ale neodejdete s prázdnou. 

Zdroj info: autorský text, dle zjištění autorky textu
Zdroj foto: Lenka Gréková