Průvodce spropitným v Itálii

Autor:

Itálie to není jen dobré jídlo a hezké pláže. Je třeba také počítat, že italští zaměstnanci služeb jsou zvyklí na jisté záležitosti. Tím je spropitné. Příklad za všechny. Mark Zuckerberg se svou manželkou navštívil Řím. V centru města později i dvě restaurace, avšak ani v jedné nenechali spropitné, co se dělo druhý den? Stránky místních novin byly plné „skandálu“. Když se pak procházeli po ulicích, lidé se na ně dívali divně. Proč asi?

Je samozřejmé, že pokud nejste slavná osobnost, nikdo o vás na italských plátcích psát nebude, ale lidé si to poví mezi sebou. Jakmile se to stane, je čas zvednout kotvy a odjet někam jinam. Ba ne, to je pouhý vtip. Pojďte se teď s námi podívat, kde a kolik peněz navíc byste měli (je doporučeno) nechávat. A pozor, ne vždy se od vás spropitné očekává, protože právě někteří Italové jsou dobře placeni za svou práci a tak by spropitné pro ně bylo spíše urážkou.

Restaurace

Tak předně je třeba si uvědomit, že pokud se nacházíte v restauraci, která je opravdu příšerná, tak opravdu žádné spropitné dávat nemusíte. Spíš by oni měli vracet peníze vám. Nicméně, pokud spokojeni jste, většinou se výše spropitného pohybuje okolo 10% z útraty. Případně se útrata zaokrouhluje nahoru. Jestliže váš účet je 32 eur, zaokrouhlíte to na 35. A pozor pokud byste chtěli dávat spropitné 20% a výše, tak zde velmi narazíte a pro Italy je taková výše neslýchaná.

Kavárna

Jdete-li do kavárna pro kafe sebou sluší se nechat, alespoň 10 nebo 20 centů. Avšak pokud nemáte, tak nemáte a svět se nezboří. Jiná situace nastává pokud si do kavárny jdete posedět. Mrkněte na účtenku, protože se často do ní započítává tzv. poplatek za sezení v kavárně, zde už spropitné poskytovat nemusíte. Obvykle se s tím setkáte v turistických oblastech než na venkově.

Taxi

Záleží jestli váš řidič je přátelský, stejně tak pomůže vám se zavazadly až před dveře domu? Pak je na místě se mu také odvděčit. Většinou stačí euro nebo dvě. Také mějte na paměti, že je možné, že vám bude za každé zavazadlo účtován malý poplatek.

Hotel

Samozřejmě, že za svůj pobyt, který jste si objednáte, zaplatíte tak, jak máte. Na druhou stranu jestliže vám portýr pomůže s kufry, je samozřejmě mu dát euro za každé právě jedno zavazadlo. Stejně tak vám každý den bude uklízečka uklízet pokoj, i v tomto případě si připravte jedno euro na každý den. Většinou postačí jej nechat na stole, pokud zrovna v pokoji nejste.

Případy, kdy nemusíte dávat spropitného

Zde je to velmi jednoduché. Spropitné nedáváte v případě, že si dejte nakoupit do obchodu, kupujete suvenýry nebo si dejte koupit jen sendvič. Stejně tak se žádné spropitné navíc nedává, když už nějaký poplatek je započten do celkové ceny útraty. Tak si je nezapomeňte kontrolovat. Dalším případem je například jste-li v podniku, ve které evidentně obsluhují majitelé zařízení.

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: Zebra průvodce
, The Local Italy