Zima je konečně za námi a tak se postupně otevírají brány a útroby nejen hradů a zámků, ale také muzeí. Mezi ně samozřejmě patří i Letecké muzeum v Kbelech. Do muzea se dá snadno dostat městskou hromadnou dopravou ze stanic metra Letňany, Vysočanská a Palmovka. Pokud pojedete autem, jsou vám k dispozici hned dvě parkoviště. Vstup do muzea je zdarma.
Čtvrtého května, tedy v den zahájení sezóny, se můžete těšit na výstavu exponátů, které nejsou běžně volně přístupné. Samozřejmě se nejedná jen o letadla. Jak už samotný název muzea napovídá, v prostorných hangárech můžete vidět expozice, které se vztahují k historii československého a českého letectví a to zejména k té vojenské.
V současné době se ve sbírkách nachází cirka 280 letadel. Ve čtyřech krytých hangárech lze z tohoto počtu spatřit 85 letadel, další pak naleznete v nekrytých expozičních prostorech. Ostatní letadla jsou uložena v depozitářích a dokonce 10 z nich jsou letu schopná a také jsou dále v provozu. Jak už to tak bývá, v muzeu naleznete i světové unikáty, které jinde už bohužel nejsou. Součastí muzeiních sbírek jsou samozřejmě také jednotlivé části letounů, počínaje třeba motory, dále si můžete prohlédnout uniformy a výzbroje. Mezi chloubu muzea patří velmi dobře zachované modely letadel SPAD VII, Šmolík Šm 2.16, Šmolík Š-218 nebo i Aera L-39 Albatros.
V hangárech naleznete letadla z období druhé světové války, ale také z období dávno před ní. Jeden hangár je věnován především letadlům z výrobních linek firem Aero, Letov a Avia. Co se týče výše zmíněné poznámky, že návštěvníci budou moci vidět letouny, které nejsou normálně k vidění, tak se těšit můžete například na zrenovovaný letoun SU-25. Naleznete ho v hangáru Staré Aerovky. Tento areál byl veřejnosti zpřístupněn v roce 2016. Areál disponuje zatím jen dvěma hangáry. V tom prvním se nalezají sbírky letounů Aero a v tom druhém pak sbírky bitevních a bombardovaích letounů.
Letecké muzem Kbely má otevřeno každý den kromě pondělí v čase od 10 do 18 hodin. Avšak pozor hangáry se uzavírají už půl hodiny před zavírací dobou.
Foto: wiki Dezidor