První městský tichý park najdete na Taiwanu

Autor:

Národní park Yangmingshan byl oficiálně vyhlášen prvním klidným městským parkem na světě. Takový park naleznete severně od Taipei – v hlavním městě Taiwanu. Park je definován jako přírodní oblast ve městě nebo v jeho blízkém okolí a zároveň obyvatelům města nabízí relevantní tiché a klidné zážitky.

Park se rozkládá na 12 tisících kilometrech čtverečních a od roku 2011 ho navštívilo přes 4 miliony návštěvníků – ač se možná jedná o malé číslo, není tomu tak – park vyhledávají místní a ne turisti, proto si park může zanechat určitou svobodu a klid, který tak moc místní vyhledávají. Ostatně nikdo by se na přeplněném místě necítil dobře, když si chce odpočinout. Na této rozloze parku si najde každý to svoje – ať už chce zdolávat horské túry nebo se jen procházet kolem moře a meditovat za zvuku přicházejících vln. Jiní zas mohou pozorovat pestrobarevné motýly nebo si rozložit deku na zelenavých kopcích s výhledem.

Z Taipei se dá do parku dostat celkem snadno. Existuje tu pravidelná autobusová linka, která jezdí celkem často. Lidé tak snadno mohou utíkat z tepajícího ruchu města jen pár stovek metrů do srdce přírody a vypustit starosti stranou. Budoucí tiché parky se budou budovat například ve Stockholmu a Londýně. Nevylučuje se, že do příštích deseti let vznikne městských parků přes padesát po celém světě.

Smysl v tichých parcích tkví v tom, že každý člověk by měl mít možnost vyrazit do parku – přírody, aniž by ho cokoli rušilo a hlavně, aby nemusel jezdit několik desítek kilometrů od domova pro kus přírody, klidu a moci se zhluboka nadechnout čerstvého vzduchu.

foto:pixabay