Psychologie balení kufru

Autor:

Zamysleli jste se někdy nad tím, že to kam a jak cestujete, ovlivňuje váš způsob balení věcí do kufru? A ještě více si toho můžete všímat právě na letišti, kdy proti sobě stojí dva typy cestovatelů. Jeden z nich bojuje s přeplněným zavazadlem a kolikrát za sebou táhne ještě další kufr a proti němu stojí člověk pouze s batohem na zádech.

Samozřejmě, řeknete si, že srovnáváme nesrovnavatelné. Osoby mohou cestovat do různých destinací a na různě dlouhou dobu, avšak jedno je jisté. Způsob, kterým balíte je váš charakteristický rys.

Dle studií se ukazuje, že to co zabalíme, má nejvíce společného s našimi cestovatelskými zážitky. Balení, ať už se jedná o víkend nebo delší dobu, je velmi osobní akt a kolikrát může na lidskou psychiku vytvářet nesmírný tlak. Spolu s tím se pojí i stresující situace typu, co když jsem něco zapomněla? Na letišti se také nachází obrovské množství lidí, což je další důsledek stresu.

Lidé se učí ze zkušeností, a proto někteří nechali malé kufříky doma a zvolili raději variantu většího batohu, neboť s ním se cestuje přeci jen trochu pohodlněji. Člověk se prakticky stará jen o to, co má na zádech.

Výzkum také ukazuje, že lidé, kteří volí variantu větších kufrů, se snaží si s sebou vzít něco ze svého domova, jakoby domov přenášeli na druhé místo, kde budou trávit nějaký čas, přestože jsou to pro ně možná zbytečné předměty nebo nadměrné množství oblečení, které nemohou za dobu svého pobytu spotřebovat. Vyvolává to v lidech pocit bezpečí a uspořádanosti.

Avšak neexistuje správná odpověď na to, zda se má člověk sbalit do malé tašky nebo velkého kufru. Přesto všechno vás cestovní ruch tlačí nepřímo do skromějších zavazadel, protože na ty „nadměrná“ musíte vynaložit další finanční prostředky. Skvělým příkladem jsou tak nízkonákladové letecké společnosti. Pokud potřebujete s sebou palubní kufr, musíte si připlatit Priority, která je kolikrát dražší, jak celá letenka, kterou jste zakoupili v akci. A to je také poněkud stresující, nemyslíte?