Rádi byste si v zahraničí půjčili auto? Poradíme vám, jak neprodělat kalhoty

Autor:

Znáte to, zaplatíte si pobyt v zahraničí, ale neradi byste setrvávali celou dobu na jednom místě. Rádi byste si půjčili automobil a mohli tak procestovat širší okruh vaší dovolené? Jasně, je to super nápad, ale měli byste být opatrní a důkladní. Zahraniční půjčovny automobilů zvláště pro turisty jsou občas zákeřné a těží na jejich nepozornosti. Stále zkoušejí na cizince své nešvary při výpůjčkách a vám by se tak pronájem mohl pořádně prodražit. Začíná to předraženou navigací a končí nízkým pojištěním vozu. Na co si dát pozor a jak se v této problematice orientovat, vám dnes ukážeme. Za ušetřené peníze si můžete dopřát třeba luxusní večeři ve vyhlášeném podniku!

První věc, kterou byste si určitě měli zajistit, když si chcete půjčit auto v zahraničí, je mezinárodní řidičský průkaz. Možná si myslíte, že pokud cestujete po Evropě, bude vám stačit ten váš český, ano i ne. Některé půjčovny trvají na tom mezinárodním. Je lepší si jej před cestou zařídit, není to žádná drahá záležitost. Vystavění na rok vás vyjde na padesát korun a navíc vám ho vydají na počkání na obecním úřadě s rozšířenou působností. Avšak pozor, tento dokument vemte sebou spolu se svým řidičským oprávněním, bez něj by to byl jen kus papíru k ničemu.

Kde auto půjčit?

Jestliže jedete s cestovní kanceláří, bude pro vás nejjednodušší využít její služby a auto si půjčit přes cestovku. Přeci jen je to trochu jistota, že nenaletíte. Cestovka by si nedovolila nějaký průser. Připravte se na to, že ceny budou vyšší. Na druhou stranu získáte vyšší výhody, jako je třeba přistavění auta před hotel a jeho následné vyzvednutí. Vyhnete se tak tomu, že auto pojedete vrátit a následně se budete trmácet hodiny zpět do hotelu.

Auto si také můžete půjčit v pouličních půjčovnách a že ji v letních destinacích bývá požehnaně. Pokud se vám cena za pronájem auta zdá více než příznivá, ještě neskákejte radostí. Ověřte si pojistku, stav auta a také záruku. Bohužel v každé levné záležitosti se v tomto případě může skrývat nějaký zádrhel. Není výjimkou, že levné půjčovné znamená také levné pojištění a v případě nějaké kolize by se vám to nemuselo zrovna vyplatit, protože výše pojištění nepokryje veškeré náklady. Vždy si důkladně přečtěte pojistné smlouvy. Hlavně ty malé písmenka ve smlouvách, dávejte také pozor na odstavce o spoluúčasti.

Poslední varianta se týká spíše dlouhodobých pronájmů. Využít služeb můžete buďto renomovaných zprostředkovatelů a nebo mezinárodních autopůjčoven. Oproti renomovaným zprostředkovatelům bývají dražší, na druhou stranu pro věrné zákazníky mají věrnostní slevy a nebo poskytují slevy dle aerolinií. Pokud hodně a často cestuje, určitě se vám to více vyplatí.

Vyzvednutí auta z autopůjčovny

Většinou se setkáte s tím, že po vás budou chtít pas nebo občanský průkaz jako zástavu proti škodě na autě. Na to pozor. Vrácení bývá podmíněno zaplacením veškerých škod na autě a to i malých nepatrných škrábanců. Proto doporučuji, abyste si vždy před přebráním auta, vyfotili stav vozidla před, vyhnete se tak placení něčeho, co jste ani neudělali. Je dost možné a není to neobvyklé, že zaměstnanec firmy vám bude tvrdit, že je to zbytečné, avšak nenechte se odbýt a všechny závady a škrábance, prostě vše co se vám nezdá, zaznamenejte do protokolu a pro jistotu si to vyfoťte. Budete mít u sebe nezpochybnitelný důkaz a ušetříte si starosti při vracení automobilu.

Obecně také platí, že řídí ten, kdo smlouvu uzavřel. Pokud si chcete auto půjčovat mezi sebou, nezapomeňte jméno dalšího řidiče raději uvést do smlouvy. Pojistíte se tím, že pokud by se stala autonehoda a řídil člověk, který není uveden ve smlouvě, bohužel pojišťovna nic nezaplatí a vy máte vystaráno.

Nezapomeňte se doptat, jaký je denní nájezd auta a kolik se platí za jeho překročení. Obecně si raději hledejte takové autopůjčovny, kde se neplatí za překročení denního limitu. Stejně tak byste auto měli dostat s plnou nádrží a stejně tak ho s plnou vracet, vyhnete se tak dohadům a dotankovávání. Věřte, že tohle je zrovna ta část, na které má autopůjčovna nejvíce peněz, protože pokud přijede téměř s prázdnou nádrží, autopůjčovny vám mohou naúčtovat několika násobek než je normální cena za litr benzínu. Některé tarify nabízejí plnou nádrž a vrácení s prázdnou, jenže pokud nádrž neprojede celou, autopůjčovna na vás opět vydělala.

Klíčky od auta střežte jako oko v hlavě, neboť při jejich ztrátě byste mohli zaplatit pokutu klidně i 200 eur. Stejné je to jako s navigací, raději si půjčte auto bez, přeci jen každý z nás má v dnešní době chytrý telefon a v něm i navigaci. Auto s navigací vás vyjde o 100 eur dráž. Pozor si dejte i na doplňky do auta, jako je například autosedačka. Ta vás vyjde na 50 eur. Jak vidíte autopůjčovny mohou rejžovat peníze opravdu na všem. To, co byste si z dnešního článku měli ale stoprocentně zapamatovat, je abyste si vždy řádně četli smlouvy a i ty odstavce s malými písmenky. Opravdu vám to ušetří peníze a starosti.

Foto: Shutterstock.com