Raritní bankovka, časopis ABC nebo sešity z roku 1931. Sběratelské unikáty se vydražily za několik desítek tisíc

Autor:

Duben odhalil další sběratelské poklady, které mají Češi doma. V aukcích byli sběratelé ochotni soupeřit do poslední sekundy.

První místo žebříčku top deset dubnových aukcí Aukra vzešlo ze spolupráce s akcí Retro Garáž. Již potřetí mohli fanoušci veteránů přihazovat jak přímo v Lysé nad Labem, kde se akce konala, tak z pohodlí domova přes Aukro, a tak například Jawu 500/682 Bitrak vyhrál člověk za 630 tisíc korun.

Za 140 tisíc korun se v dubnu prodala váza od sklárny Moser. Firma, jejíž kořeny sahají až do roku 1857, je považovaná za nejluxusnější českou značku a také jednu z nejznámějších světových značek luxusního křišťálu. „Prodaná váza byla podepsaná a dnes se již nevyrábí,“ doplnil k její hodnotě Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro.

Třetí místo dubnového žebříčku patřilo 200 Kč bankovce. Na první pohled obyčejná dvousetkorunová bankovka podobná těm, které mají mnozí z nás v peněžence, se prodala za 91 500 Kč. „Šlo totiž o velmi vzácnou sérii B70 s téměř nulovým výskytem na trhu,“ upozornil Pavel Krejčíř.

Další unikáty patřily převážně k umění. Za 90 500 Kč se prodal akt Georga Karse. Umělec narozený v Kralupech nad Vltavou tvořil převážně ve Francii a specializoval se na krajinu a akty. Za 50 000 Kč se pak prodaly i krásné staré housle. Jejich koupí získal nový majitel nejen kvalitní nástroj, ale také sběratelský předmět s investiční hodnotou. Za několik svázaných sešitů, které vycházely v roce 1931 v každém týdnu, byl jiný sběratel ochoten dát 48 200 Kč. Šlo totiž o série detektivek z cyklu Detektiva Bangse. Postavy, kterou stvořil český spisovatel a novinář Václav Jelínek.

Masivní starožitný náhrdelník, patřící do stylu biedermeier, obsahoval české granáty. Tento prodaný artikl byl vyroben někdy v 19. století a nový majitel byl za něj ochotný dát 47 000 Kč. O další položku pak bojovali filatelisté. Dolní krajová balíková připouštěcí známka zobrazující Terezín se prodala za 23 750 Kč. Stavebnice Tatry 603-1 měla pro jiného sběratele hodnotu 22 000 Kč. A v neposlední řadě našla nového majitele za 15 000 Kč i čísla časopisu ABC z roku 1957.

Zdroj informací: Aukro – tiskové materiály
Foto: se svolením společnosti Aukro