Řecký ostrov Naxos s bránou do podsvětí

Autor:

Bez předsudků je rozhodně Naxos klenotem všech ostrovů ve Středozemí. Nachází se zde totiž vše, co potřebujete. Město, které není příliš rušné, přesto se tam dá v noci dobře zapařit. K odpočinku pak poslouží ve vnitrozemí vesnice, ve kterých jakoby se zastavil čas. V dálce se rýsují impozantní kopce a samozřejmě krásné Středozemní moře, ve kterém se můžete nejen koupat, ale i rybařit nebo se vydat na výlet lodí.

Na ostrově si půjčte auto, cestu zvládne každý i méně zkušený řidič. Auto si můžete objednat buď online a nebo stačí dojít do některé z půjčoven na pobřeží. Ceny jsou příznivé a určitě se nestane, že pro vás vozidlo nebudou mít. Jestli si chcete užít památky bez stresu a nafotit impozantní fotky, pak vyrazte na výlet už hned ráno, a to především k chrámu Demeter. Samota bez lidí vás v táhne do kouzelné atmosféry antiky. Stačí zapojit jen představivost a vychutnávat si přítomný okamžik.

Po této zastávce se vydejte do bývalého hlavního města Chalki. Jistě vás zde překvapí benátská architektura. Dobrá zpráva je, že právě tady si můžete vychutnat ranní kávu a posedět na zahrádce na náměstí. U náměstí se také nachází obchod, kde se prodávají ručně tkané látky přímo majitelem. Ještě chvíli tady setrvejte, než se vydáte dál, a to do Apeiranthos.

Je to jedna z největších osad Naxosu, přestože má pouhých 1000 obyvatel. Prozkoumat můžete starobylé uličky, ale to primární kvůli čemu zde zastavujete jsou muzea. Vybrat si tak můžete z archeologického muzea, Muzea lidového umění, Přírodopisného muzea a nebo Geologického muzea. Každému podle jeho gusta. Nezapomeňte si ve vesnici koupit i něco dobrého na zub a doplnit tekutiny. Voda sebou je nutností, neboť vás bude čekat cesta do prašný hor.

Po dalších desítkách minut v autě a vašem kochání se po krajině, se cesta náhle zlomí a zavede vás do přímořského letoviska Apollonas. U vody naleznete několik pěkných restauracích, které vás budou lákat na čerstvě ulovené a uvařené mořské živočichy. Jako bonus se stoly nacházejí tak blízko vodě, že můžete téměř sledovat podmořský svět jen z několika desítek centimetrů, zatímco si pochutnáváte na nějaké řecké specialitě.

Nedaleko ve starobylém mramorovém dolu se nachází dodnes kusy nedodělaných soch zasvěcených různým bohům a významným občanům. Pokud si troufáte, můžete vyrazit pešky z města, ale počítejte, že to bude náročná procházka. Pro ty méně zdatné existuje druhé řešení, a to vzít auto a zaparkovat hned u vstupu do areálu.

Blíží se západ slunce a tak se vraťte zpět do Naxosu, protože právě tady vás čeká pořádná podívaná. Symbol celého ostrova se ponoří do zářivých plamenů slunce. Kultovní brána Portara se nachází na přilehlém ostrově Palatia. Brána pochází ze 6. století před Kristem. Dá se k ní snadno dostat díky cestě – promenádě přes moře. Naskytne se vám tak zase o trochu jiný výhled na město. Opět stačí zapojit trochu fantazie a jeden by si řekl, že právě touto bránou, jakožto portálem se dá dostat za Hádem do podsvětí.

Až přijde druhý den můžete se vydat prozkoumávat pláže, proto se vydejte na západní část ostrova, kde se nacházejí převážně písečné pláže. Mezi ty neoblíbenější patří Agios Prokopios a Agia Anna. Samozřejmě je tu pláží mnohem víc a je jen na vás, kde rozložíte lehátko nebo deku. Po náročném opalování vás čeká dlouhý oběd a další objevování ostrova.

Foto: Shutterstock, Pixabay