Restaurace v Belgii servíruje recyklovanou vodu z toalet

Autor:

Zákazníci, kteří navštíví belgickou restauraci a požádají o skleničku čisté vody, dostanou poněkud netradiční nápoj. Jedná se o recyklovanou vodu ze záchoda a vodu z mytí nádobí. Restaurace údajně používá zcela revoluční formu filtrace, která ale není ještě moc rozšířena. Restaurační zařízení takto podává nejen vodu, ale také pivo, které si z recyklované vody sami vyrábí.

Majitelé podniku se pro tento krok recyklace rozhodli zejména proto, že se v blízkosti restaurace nenachází žádná kanalizace, a tak by bylo těžké odpad někam vypouštět. Podle hygieniků, kteří byli na místě mezi prvními, je voda zcela čistá a vhodná ke konzumaci.

Odpadní voda z toalet a kuchyně prochází několika fázemi recyklace a poté se vrací zpět do restaurace v souladu s pitnými standardy. Voda po průchodu zařízením, které odfiltruje obtížně ošetřitelné tuky a nečistoty, dále pokračuje do perkolačního pole, kde se nachází vrstvy půdy a rostlin, které vodu dále čistí.

Část takto vyčištěné vody se vrací zpět na toalety a zbytek jde do speciální instalace SolarAQ, kterou vytvořila belgická společnost BOSAQ. Instalace obsahuje různý filtry určené k odstranění nejmenší nečistot, ničení bakterií a virů a k neutralizaci škodlivých látek. Zařízení také zahrnuje filtry s aktivním uhlím a dezinfekční systém, který používá UV záření. V zařízení se pak ještě do vody přidávají minerály.

Zdroj informací: CNN, SolarAQ
Zdroj foto: Pixabay