Rimini je synonymem nekončících pláží a odkazu režiséra Felliniho

Autor:

Ač by se to nemuselo zdát, je právě Rimini nejoblíbenějším přímořským městem v Itálii. Ročně jej navštíví sta tisíce lidí – nejen z Evropy. Město je známé pro své pláže bez konce, slavnostní atmosféru a také pro pořádání večírků vevelkém stylu. V létě to všechno začíná. Italští turisté i zahraniční hledači slunce se sjíždějí na toto oblíbené místo, aby si právě zde užili nekonečnou pohodu, jemné vody Jadranu a také písečné pláže.

Avšak není to jen pobřeží, které turisty láká, přeci jen nikdo snad neprosedí celý den u vody a slunce. Ti, kteří chtějí trochu objevovat svět, se musí zvednout z lehátka a projít pobřežní promenádou, která je zavede do spletitých uliček města. Zde objeví to pravé kouzlo Rimini. Historické jádro plné starověkých i renesančních památek.

Co navštívit

Při procházení historickým jádrem narazíte na velmi zajímavé památky. Jedna z nich je například Arco di Augusto. Jedná se o nejstarší římský oblouk v severní Itálii. Je jakousi vstupní bránou do města, ostatně původně i tak sloužil. Stejně tak brána označovala konec silnice vedoucí z Říma. Později v 10. století se na bránu přidala cimbuří, avšak hlavní prvky stavby zůstaly. Brána zdobí čtyři římští bohové – Apollo, Jupiter, Neptun a Minevra. Pojďme se podívat ale dál, jen pár kroků od brány se objevíte u renesanční katedrály, která se jmenuje Tempio Malatestiano. Katedrála je velmi pěkně zdobená. Nechybí ani sochařské basreliéfy, které představují znamení zvěrokruhu.

Rimini je uspořádáním budov a ulic stejné jako dřívější staré římské město. Například na náměstí Cavour naleznete dva gotické paláce, sochu papeže Paola V. a také impozantní bílou mramorovou kašnu. Po jižní straně od náměstí se dostanete ke kamennému oblouku, který dříve spojoval rybáře s trhem, dnes je plný restaurací a barů. Vydáte-li se na západ od náměstí narazíte na divadlo Amintore Galli. Dlouhá léta v něm probíhala rekonstrukce, kvůli výbuchu bomby v druhé světové válce. Díky nákladný opravám se rekonstrukce velmi zdařila. Interiér byl obnoven do neoklasického stylu a byly přidány typické řecko-římské sloupy s klasickými hlavami rafinovanou paletou ze zlata a slonoviny.

Foto: Pixabay – vstupní brána

Budeme-li postupovat dále na západ narazíme na velmi zajímavou stavbu. Jedná se o hrad Sismondo. Hrad je součástí městské části od 15. století. Původně sloužil jako sídlo vojenského vůdce Sigismonda Malatesta. V současné době už tam žádný vůdce nežije, spíše jsou jeho prostory používány pro konání různých kulturních akcí.

Nyní se vydáme spíše opačným směrem – na severovýchod. Ostatně nebojte, nedaleko dalšího cíle se nachází Galeterie, kde budete moci utišit hlad, ale ještě předtím se běžte podívat do nejstarší italské veřejné knihovny Biblioteca Civica Gambalunga. Budova pochází z roku 1619. Knižní svazky knihovny odpovídají bezmála k 400 tisícům. Mezi tituly naleznete jednak nejstarší knihy, které byly kdy vytištěny v Itálie, tak i knihy, které dříve církev zakázala.

Nedaleko od knihovny se nachází legendární kino, ve kterém sledoval své první filmy Federico Felliny. Kino bylo po šestileté rekonstrukci v roce 2018 znovu otevřeno. Na počest režiséra byla k vidění výstava věnované právě tomuto umělci v horních patrech kina. Přes most Ponte di Tiberio, se dostanete do čtvrti zvané Borgo San Giuliano.

Zde se nachází snad to nejfotogeničtější místo celého města. Kolem vás se rozprostírají malé barevní domky. Dlážděná cesta vás dovede do nejedné vinárny, tak pozor, ať nevypijete moc vína na sluníčku. Při svém zkoumání ulic si můžete všimnout i keramických značek na některých domech, které uvádějí jména a přezdívky rybářů, kteří v nich kdysi žili.

Foto: pixabay