S lyžemi do vrtulníku, na kole ze sjezdovky aneb Netradiční adrenalinové zimní sporty

Autor:

Hledáte zajímavý způsob, jak ukojit své adrenalinové srdce? Pak můžete zkusit některý z následujících sportů.

Heliskiing – skok z vrtulníku na vrcholku hory

Heliskiing neboli helikoptérové lyžování je jedinečný adrenalinový zážitek. Lyžaři se za pomoci helikoptéry dostanou do velkých nadmořských výšek a následně seskočí do hlubokého neupraveného sněhu. Freeriding mimo vyznačené cesty je určen pro zkušenější lyžaře, rozhodně ale není nedostupný. Zážitkové agentury po celém světě nabízejí lety helikoptérou pro všechny zájemce, kteří mají základní lyžařské dovednosti a ovládají jízdu v hlubokém sněhu.

Heliskiing si ovšem neužijete v každé lyžařské destinaci. „Například ve Francii je tento adrenalinový sport zakázán. Milovníci freeridingu ale v rámci Evropy mohou zavítat do Švýcarska či Itálie, oblíbené je například údolí Valgrisenche nebo lyžařské středisko Livigno. V Rakousku si lze tuto zábavu legálně užít například ve středisku Lech Zürs,“ vyjmenovává Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je jedničkou v prodeji online zájezdů. Mekkou lyžování za pomoci helikoptéry je poté podle něj Kanada.

Sáňkování trochu jinak

V případě, že lyžování neholdujete, dejte letošní zimu šanci klasickým sáňkám. I zdánlivě obyčejné sáňkování může být skvělý zážitek, lyžařská střediska totiž často nabízejí speciálně upravené sáňkařské dráhy. Zemí, kde na sáňkaře obzvláště myslí, je Švýcarsko. Navštívit zde tak můžete hned několik velmi zajímavých míst, jež lze sjet na saních. Populární u rodin s dětmi je například dráha na uzavřené Alburské silnici z Predy do Bergünu v kantonu Graubünden, která nabízí šestikilometrovou projížďku. Krásný výhled na Matterhorn si zase užijete při návštěvě dráhy Rotenboden–Riffelberg. Vůbec nejdelší sáňkařská trasa Evropy se nachází na hoře Faulhorn. Požitek z jízdy si ale budete muset zasloužit. Cesta ze stanice lanovky na start dráhy totiž trvá více než 2 hodiny. Odměnou za výšlap do kopce vám bude nádherný výhled a téměř hodinový sjezd do Grindewaldu, který si můžete zpestřit návštěvou jedné z typických Švýcarských hospůdek, jež kolem trasy stojí.

Lyžování i snowboard zpestří létací drak

Spojení lyží nebo snowboardu a pouštění draka nabízí všem milovníkům dobrodružství takzvaný snowkiting. Svah při něm sjíždíte s pomocí ručně ovládaného draka. Můžete tak jet velkou rychlostí, zkoušet různé triky, a dokonce i na chvilku vzlétnout. Snowkiting není příliš náročný, průměrný lyžař či snowboardista zvládne základy za jeden den. „Lekce snowkitingu jsou dostupné i v řadě českých středisek. Absolvovat je lze například na Božím daru, v Krušných horách nebo v skiareálu Černá hora v Krkonoších,“ říká Michal Tůma z cestovní agentury Invia, v jejíž nabídce najdete přes 400 tisíc lyžařských zájezdů. Zážitek pro fajnšmekry je poté návštěva některé z vyhlášených světových oblastí pro snowkiting. Mezi ty patří například Big Hole Valley ve státě Montana, kde je k dispozici obrovská zasněžená planina vhodná pro netradiční zimní sporty. Ideální podmínky pro snowkiting zde panují od listopadu až do května. Vhodné podmínky pro lyžování s drakem ovšem najdete i v dalších amerických státech, kupříkladu v Oregonu, Idahu či Coloradu.

Snow bike si poradí s lesní cestou i sjezdovkou

Ani vyjížďku na kole si v zimě nemusíte odpírat. Naopak, díky speciálně upraveným horským kolům s širokými gumami můžete na kole sjíždět horské cesty i sjezdovky. Při jízdě na snow biku nemusíte být na nikom závislí. Využít lze například upravené tratě pro sněžné skútry nebo oblíbené pěší trasy. Pozor je třeba dát pouze na příliš hluboký sníh, ten ani kola se speciálními pneumatikami nezvládnou. K dispozici jsou však i upravené trasy v rámci ski resortů. Ideální podmínky nabízí například Les Menuires ve Francii. Vyzkoušet si jízdu na tomto speciálním kole si pak můžete i v několika českých areálech, například v Peci pod Sněžkou nebo Jeseníkách.

Foto: pixabay.com