San Marino: nejmenší stát na světě

Autor:

San Marino je nezávislá malá země uzavřená v nitru Itálie. Nachází se blízko pobřeží Jaderské moře, takže nemusíte zoufat, že na dovolené neuvidíte moře. Stačí sednout do auto a vyrazit. Dobrá zpráva také je, že pro vstup do země nepotřebujete pas. Zajímavostí je také, že stát má svůj vlastní fotbalový klub, armádu i poštovní známky.

Země byla založena ve 4. století stejnojmenným světcem. Ten zde našel útočiště před náboženským pronásledováním. Sami můžete uznat, že strmý kopec s pevností Monte Titano má ideální polohu a také sloužil dost dobře jako obranný prvek. San Marino svou nezávislost neztratilo ani po řadu století.

Území není nijak veliké, rozprostírá se jen na pár mil kolem hlavního města, které se nazývá stejně jako země. Ve státě se nalézá pár dalších obcí, které si zachovaly autentické středověké centrum. Možná se vám ale nebude líbit vzhled hlavního města, který v kontrastu s citadelou na kopci úplně neodpovídá dnešním poměrům. Hlavní silnice protíná obchodní centrum a moderní domy. Historie je tytam.

Pokud ale přimhouříte oči a vydáte se na citadelu, bude vám to dobrou kompenzací. Pevnost se nachází vysoko nad pobřežními rovinami. Připravte se, že tam nahoře bude větrno a také dost zima. Přeci jen nacházíte se ve výšce 750 metrů. Jakmile se tady pokocháte a uděláte pár fotek, vydejte se přeci jen do centra města. Odtud totiž za jasného dne můžete dohlédnout až na Jadran. Dobře jsou také vidět jiné hrady tyčící se daleko od hranic země. Každou hodinu se také na náměstí střídá čestná stráž. Další podívaná zadarmo.

Mnozí kritici tvrdí, že je San Marino jen turistickou pastí, ale není tomu tak. Z města vede několik cest, které vás provedou krajinou aniž byste se u toho ztratili. Ostatně jedna z cest vás zavede až k veřejnosti nepřístupné věži Torre del Montale. Další skvělé místo odkud se vá naskytne nádherný výhled na okolní krajinu.

Pokud máte rádi umění, můžete se ještě v centru města stavit do Národního muzea. Naleznete tu historické exponáty a sbírku umění. Jestli jste trochu výstřední tak navštivte muzeum mučení. Jistě by si někteří z nás z těch praktik vzali příklad do budoucna, až je někdo bude zlobit. Milovníci aut by si neměli nechat ujít Muzeum ferrari, které se nachází v těsné blízkosti.

Foto: Shutterstock.com