Sáňkování jako nový trend v zimních radovánkách, a to nejen pro děti

Autor:

Tak schválně, teď se zamyslete, kdy naposledy jste v rukou drželi dřevěnou konstrukci sáněk a nebo jste je táhli na kopec za špagát? Že už je to pěkná řádka let? Inu, co takhle zavzpomínat na staré dobré a hlavně bezstarostné období.

Víte, lyžování už není to jediné, čím vás hory mohou lákat do svých útrob. Sáňkování vás znovu dostane a už nebudete chtít nic jiného. A když vás ještě na kopec vyveze lanovka? Tak už není pochyb o ničem. Rádi si povídáte? Jenže na lyžích to zrovna moc nejde, za to na sáňkách můžete sedět dva a užít si společně spoustu zábavy a legrace. No uznejte, je to určitě lepší než sedět pod svahem s aperolem v ruce a čekat, až vaše drahá polovička dolyžuje a můžete jít společně na hotel do spa.

Sáňkařské dráhy můžete naleznout na několika místech v České republice. A pozor, nejsou to trasy dlouhé pár desítek metrů, sáňkování si užijete se vším všudy a hlavně dlouho. Ve většině případů sáňkařských drah se jedná o kilometry. Tak si nezapomeňte vzít čepici, aby vám neumrzly uši.

Jako první se vydáme do Špindlerova Mlýna. Zde se také nachází jedna z nejdelších sáňkařských drah, tedy ta tří kilometrová. Po zakoupení vstupenky na dráhu vás vyveze autobus na start, tam vám jsou také zapůjčeny sáňky, pokud tedy nemáte svoje a pak už vás čeká jen zábava. Jo a nezapomeňte se vhodně obléct, v riflích vám to asi moc nepojede. Jezdí se denně od úterý do soboty. Jízdenka vás vyjde na 270 Korun dospělého. Druhá jízda pak na 150 Korun. Děti do sedmi let to mají zadarmo. V cíli vás čeká občerstvení, zde také čekáte na další autobus na start a kupujete zlevněné „jízdenky“.

Kam dál můžete vyrazit ? Tak například do Dolní Moravy. Přes den si zalyžujete a večer pak vyrazíte na sáňky. No není to paráda? Dráha je dlouhá 2 a půl kilometru. Sáňkuje se tu každé úterý, pátek a sobotu, vždy po skončení lyžování. Je dobré si s sebou přibalit i helmu, přeci jen na tak dlouhé trati, nikdy nevíte, co se vám může stát. Areálem vám jsou zapůjčeny speciální sáňky. Viděla jsem video a musím říct, že tohle večerní sáňkování má hodně do sebe a určitě to je větší zážitek než přes den. Platíte jen za vývoz lanovkou nahoru, tedy 150 Korun.

Na poslední placenou sáňkařskou dráhu, kam se dnes podíváme, je Ski resort Černá Hora. Zde vás čeká 3 a půl kilometrů dlouhý kopec. Na start se dostanete kabinkovou lanovkou. Sáňkovat můžete od 9 do 16 hodin téměř každý den. Sáňkařská dráha 4x křižuje lyžarskou dráhu, vše je ale dobře označeno a vždy před lyžarskou dráhou musíte sesednout ze sáněk a přejít. Pak zase můžete v klidu svištit z kopce. Na start se opět dostanete pomocí lanovky, která vyjde na 120 Korun. Sáňkování je zde na vlastní nebezpečí, tak na to nezapomínejte. Večerní sáňkování je už zpoplatněno a je třeba si jej rezervovat do 15 hodin téhož dne. Večerní sáňkování vás vyjde na 400 Korun na osobu.

Jakmile se rozcvičíte zde v našich tuzemských sáňkařských drahách, můžete další rok klidně vyrazit do Švýcarska. Tam na vás čeká nejdelší sáňkařská dráha v Evropě a měří neuvěřitelných 15 kilometrů. Tak co, zkusíte to?

Foto: Shutterstock.com