Sardinie: Populární ostrov nejen pro bohaté

Autor:

Ostrov se nachází ve Středozemním moři na západě Itálie. Má velmi hornatý povrch, ale také se tu nacházejí oblíbená pobřeží, které omývá azurové moře. To vše tak ročně přiláká na ostrov tisíce lidí. Hlavní město se nazývá Cagliary. Ostrov je také snadno dostupný, naleznete tu tři mezinárodní letiště a také přístav pro trajekty.

Na ostrově se nacházejí zajímavá archeologická stanoviště. Kolem doby bronzové byl ostrov osídlen neznámými lidmi, kteří stavěli zvláštní věže spolu se se svými paláci. Některé z nich se jako ruiny dochovaly dodnes, proto jsou také zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Ostrov také spadal pod kolonizaci dalších zajímavých národů jako byli Římané, Fénixačené a nebo třeba Byzanté. V pozdějších letech byl ostrov dokonce pod nadvládou Španělů.

V Itálii má Sardinie dvojí pověst. Mezi tu první rozhodně patří, že se ostrov stává velmi oblíbenou destinací pro letní dovolenou Italů. Milují sardinské pláže. Druhá pověst, ne už tak pozitivní se týká pastýřů a pochybných osob. Hory totiž byly kdysi považované za doupě zločinců a únosců. Nic z toho však neovlivňuje turisty z jiných koutů světa, aby se vydali právě na tento ostrov. Ostatně přeplněné pláže jsou v létě všude, no ne?

Mnoho zámožnějších turistů se vydává zejména do oblasti zvané Costa Smeralda. Úsek pobřeží byl uměle vytvořen v šedesátých letech bohatými investory pro své vlastní potřeby. Není pro to divu, že v této oblasti nepotkáte převážně normální lidi. Většinou sem jezdí celebrity a jiní slavní lidé. Stejně tak v Porto Cervo kotví ty nejmodernější a nejluxusnější jachty.

Nemusíte se bát, že by ostrov byl jen pro bohaté. Nachází se zde mnoho pláží, které nejsou téměř dotčeny civilizací, a tak si zajišťují kousek své svobody a intimity. Nachází se zde také mnoho přírodních rezervací. Pověstná je i zátoka, ve které žijí růžový plameňáci. Samozřejmě tu spatříte i jiné druhy zvířat, jako je třeba orel zlatý a nebo divoké bílé osly.

Jak už bylo řečeno, dostanete se na ostrov poměrně snadno. Všechny letiště jsou navíc v blízkosti měst a tak není problém ani se někam přesunout bez auta. Můžete snad využít městskou hromadnou dopravu. Pokud se bojíte létání pak využijte vlakový spoj přes Janov, kde pak chytíte trajekt, avšak cesta se vám časově velmi protáhne. V období léta navíc můžete využít jednu z výletních tras kolem ostrova.

Pokud se chcete vyhnout davu turistů, pak je ideální doba pro návštěvu v dubnu, květnu a pak až zase v září. V hlavní sezónu tady hotely doslova praskají a chytit ubytování je více než nadlidský úkol. Navíc v sezónu je to tu všechno výrazně dražší. Asi letní přirážka. Jestli necháte svou cestu až na podzim a zimu, počítejte s tím, že minimálně polovina restaurací a hotelů bude zavřená.

Foto: Shutterstock.com