Sen každého cestovatele? Bydlení zadarmo

Autor:

Každý den chodíte do práce od osmi a končíte zřídkakdy dřív jak v pět hodin. Každý týden po celý rok, abyste si pak užili čtyři týdny dovolené, které při vašem štěstí určitě proprší. Co když to jde i jinak? Občas se vyplatí radikálně změnit svůj stereotypní život. Možná se bojíte opustit rodinu, domov, práci a v hlavě vám lítá stovky myšlenek, co budete dělat bez peněz… Na druhé straně vah je vaše duše a psychika. Strhaná, depresivní, unavená, bez jakéhokoli těšení se na cokoli. Není to první alarm na to, abyste razantně změnili svůj život? Třeba je to to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Vyrazit do světa a zároveň nevědět, kdy se vrátíte.

Couchsurfing

Pro Čechy celkem neznámé slovo, ale pomalu si své místo na předních příčkách cestování začíná prosazovat. Pokud bychom to měli překládat doslovně, tak se jedná o jakési „sjíždění“ gaučů. To zní, ale divně. Pojďme si raději představit pojem samotný. To, co potřebujete vědět je, že je to jeden z mnoha způsobů, jak po světě bydlet zadarmo. Komunita lidí z celého světa je rázem ochotná nabídnout vám místo k přespání u sebe doma. Ušetříte spoustu peněz a ještě poznáte nové lidi. Ostatně hlavně pro tuto zkušenost, lidé poskytují své domovy. Velkým benefitem je i to, že se můžete spřátelit a snadno pak dostanete i tipy na zajímavá místa, kam se určitě musíte dojet podívat.

House sitting

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik hezkých domovů je například přes léto opuštěno? Tak s tímhle problémem se vyrovnává právě zmíněný výraz. Lidé, kteří odjíždějí často do letních destinací, nechtějí nechávat své domy a zvířátka zcela opuštěny. A tak si najímají různé cestovatele, kterým tak poskytují domov zadarmo, tedy výměnou za jejich služby. A to se vyplatí, nemyslíte? Stačí se starat o dům a zahradu, někdy i domácí mazlíčky a hned máte o zábavu postaráno. Lépe, pokud se dům nachází na zajímavém místě. Co takový výhled na moře z útesu? Chm.

Woofing

Že jste tohle slovo v životě neslyšeli? Určitě nejste sami. Zkratka WWOOF v překladu znamená celosvětovou organizaci sdružující ekologické farmy, nejen tedy majitele a zemědělce, ale také cestovatele, kteří by rádi pomohli světu a zároveň bydleli a jedli zadarmo a spolu s tím jsou spojené příležitosti. Jestli na farmě zůstanete jen pár týdnů nebo pár měsíců, záleží čistě na vás. Na farmě nebudete ani dřít od nevidim do nevidim. Očekává se maximálně 6 hodinová pracovní doba pět dní v týdnů. To nejlepší na tom je, že v ceně svého času máte i stravování. Tím zabijete dvě mouchy jdou ranou. Ubytování i jídlo.

Foto: Shutterstock.com