Sever Itálie nabízí mnoho zajímavých koutů. Patří mezi ně i málo prozkoumaný Ahrntal

Autor:

Val Gardena, Val Pustertal, Val Venosta a další tvoří páteřní „dálnice“ v Jižním Tyrolsku, nejsevernější italské provincii. Nachází se zde ale také méně známé údolí.

Nejprve dojedete ke Kronplatzu a Brunecku/Brunicu a odtud se vydáte na sever až tam, kde končí všechny silnice. Údolí a okolní svahy zabírají rozlohu 630 kilometrů čtverečních, část pokrývá národní park Rieserferner-Ahrn/Vedrette di Ries-Aurina a obklopuje ho více než osmdesát třítisícových vrcholů. Srdcem oblasti je městečko Sand in Taufers/Campo Tures s půvabným hradem, tyčícím se přímo na jeho střechách.

Skiworld? Dva v jednom

Hlavním zimním magnetem jsou lyžařské arény. Skiworld Ahrntal tvoří dva větší areály Speikboden a Klausberg, k tomu dva menší městské vleky ve Weissenbachu a Rein in Taufers. Celkem 74 kilometrů sjezdovek a 21 lanovek a vleků na jeden skipas. Ten není součástí Dolomiti Superski a před Vánoci anebo v březnu nabízí nejlepší cenové parametry v celém Jižním Tyrolsku. Denní skipas tu stojí v plné sezoně 49,50 až 56 eur pro dospělého, od 34,50 do 36 eur pro dítě od osmi let, ty menší jezdí zdarma.

Speikboden až překvapí pestrou skladbou sjezdovek, od černých stěn s výhledy nahoře přes hravé snowparkové hřiště s měřenými úseky nebo členité červené pisty až po táhlé pohodové modré sjezdy až do údolí. Na Klausbergu najdete užší a strmější kopec včetně Hexenschussu, jehož název mluví za všechno. Nebývá tu přeplněno jako někdy na nedalekém Kronplatzu, a proto sem často jezdí za „ukrytým“ tréninkem i špičkoví závodníci. Ale i tady mají zábavný snowpark. Objevování všech pasáží vám pár dní zabere a jistě si užijete.

Letos mají ve Speikbodenu novou první osmisedačku, která zvládne na vyhřívaných a dětem přizpůsobených místech přepravit až 3400 osob za hodinu. Každý čtvrtek se tu koná Ski and Cheese, vedle lyžování můžete ochutnávat přímo na sjezdovce sýrové lahůdky od sommeliérů. Nahoře na Kristallalmu na Klausbergu lze objednat ještě před první jízdou snídani s výhledy a vycházející slunce. Naopak po lyžovačce se tu vždy v úterý vydejte na sáňkovačku za umělého osvětlení, jezdí se až do deseti!

Sami po loukách na běžkách

Všestranní milovníci hor jistě rádi využijí i delší běžkařské okruhy s panoramatickými výhledy. V Rein in Taufers mají připraveno 15 kilometrů tratí a teď čerstvě i biatlonovou střelnici. V Mühlwaldu/Lappachu čeká 16 kilometrů, ve Weissenbachu/Rio Bianco 10 kilometrů a v Casere/Kasernu dalších 15 kilometrů. Běžecké tratě jsou součástí sítě Dolomiti Nordicski, obsahující 1300 vždy perfektně připravených kilometrů. Nezapomeňte, tady je zvykem za vstup do stopy platit, 10 eur na den.

Ahrntal je také vyhlášeným regionem pro skialpinisty, vždyť sníh tu vydrží často až do začátku června. Nejznámější vrcholy jsou Sasso Nero/Schwarzenstein, Monte Lovello/Grosser Löffler a Punta del Conio/Keilbachspitze. Z široké mapy tras si jistě vyberete, vybavení můžete zapůjčit na místě. A když budete chtít vyrazit za něčím opravdu speciálním, najměte si průvodce, znalce zdejších krás. Působí tu třeba i legendární alpinista Hans Kammerlander.

V nadcházejících týdnech tady můžete navštívit Klausberské ledové hry 15.–20. ledna, WEST – Winter Extremme South Tyrol BBQ Contest 25.–26. února či Mezinárodní sýrový festival 15.–17. března. Nadčasová výzva The Big 8 Challenge nabízí objevit osm pozoruhodných míst v regionu nejen na lyžích.

Zdroj informací: Visit Südtirol, Turistická centrála Jižní Tyrolsko, Tomáš Nohejl
Foto: Pixabay