Seznamte se s přátelskými psy v Černobylu

Autor:

Pokud patříte mezi lidi, kteří se na ulici zastaví za každým pejskem a hned by ho pořádně podrbali, pak čtěte dál. Lásky, kterou věnujeme zvířatům, není nikdy dost a obzvlášť ke zvířatům, která se nacházejí v nouzi a bez skutečného domova. Na Ukrajině se proto naplno rozběhl program „Černobylští psi“. Tento program provozuje americká společnost Clean Futures Fund.

Když obyvatelé Pripjatu uprchli z města kvůli výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986, byli nuceni opustit i své domácí mazlíčky. Brzy poté se na místo dostavili příslušníci policie, aby zvířata vybili, kvůli hrozbě šíření záření. Lidé psali vzkazy a prosili o milost pro své čtyřnohé přátele, policie byla ale nekompromisní, avšak i přesto pár jedinců přežilo. Přežili záření, hlad i drsné zimy.

Potomci těchto přeživších stále žijí v oblasti zakázané zóny a právě jim se dostává péče z programu. Nyní můžete pomoci i vy prostřednictvím programu Airbnb, který byl schválen Světovou organizací na ochranu zvířat. Jedná se o projekt, díky kterému můžete navštívit 30 kilometrů vzdálenou zónu od elektrárny a zároveň vypomoci jako dobrovolník. Podle organizátorů jsou psi nadšeni z lidské přítomnosti. Milují krmení, mazlení i hraní si s nimi. Psi se tak setkávají s lidmi z celého světa, kteří se ten den věnují jen jim.

Za poslední tři roky se program věnoval už 1500 psům. Aktivně se pro ně staví bezpečné úkryty nejen v Pripjatu. Psi jsou oočkováni a dostává se jim péče, kterou si zaslouží. Lidský kontakt je pro ně třešničkou na dortu v jinak osamělém životě.

Foto: Dogs of Chernobyl, Clean Futures Fund