Skryté perly evropského pobřeží

Autor:

Evropa skrývá místa, která si dokázala zachovat svou původní krásu a nedotčenost. Vydejte se na neznámé pláže Řecka, Itálie či Bulharska a užijte si prázdniny plné klidu. Navíc lépe poznáte místní kulturu a dost možná vás celý zážitek vyjde mnohem levněji než v zavedených evropských destinacích.

Období dovolených se blíží a řada lidí na poslední chvíli řeší, kam by si mohla zajet alespoň na pár dní odpočinout. Daleko od domova se mnohým nechce, ale na přeplněné chorvatské či italské pláže také ne. Málokdo má ovšem čas a chuť hledat neznámé destinace.

Do Řecka za prázdnými plážemi i historií

Málokterá země v Evropě skýtá tolik možností jako Řecko. Mezi desítkami ostrovů si vybere úplně každý. Pokud nechcete vyrazit do úplného neznáma, můžete zvolit alespoň klidnější části velkých ostrovů. Například Kréta nabízí řadu míst, kam stále ještě mnoho turistů nemíří. Příkladem je Kyani Akti. Krásná písčitá pláž dva kilometry od města Kalyves nabízí klid, ale zároveň i stánky, kde si lze koupit pití či se najíst. Kréta je navíc bohatá i na řadu antických památek, které potěší aktivnější cestovatele. Pokud byste přeci jen rádi letos zvolili menší a méně známý ostrov, vsaďte na Lipsi. Leží severně od známějšího Samosu a má pouze necelých osm set stálých obyvatel. Kromě naprostého odpočinku zde najdete i klidné moře.

Za pískem bělejším než sníh na Sardinii

Ačkoliv o pláže nemají Italové nouzi, sami tvrdí, že ty sardinské jsou z celé země nejkrásnější. Bělostný písek, azurově modré nebe a čistá teplá voda. Právě proto, že Sardinie vévodí i světovým žebříčkům nejhezčích míst, není o turisty na italském ostrově nouze. Přesto jsou i zde ještě místa, kde si užijete klidu. Na sardinský poloostrov Sinis si budete muset zajet autem. Cesty ovšem rozhodně litovat nebudete. Obzvášť, pokud si vyberete nejvzdálenější pláž Is Aruttas. Netřeba pak připomínat, že kromě krásných pláží je ostrov oblíbený i díky skvělému jídlu a vínu.

Do Bulharska bez plavek

Pokud chcete mít letos to nejlepší opálení, vydejte se do Bulharska. Konkrétně na pláž Irakli nacházející se pětatřicet kilometrů od známého Slunečného pobřeží. Je to totiž jedna z posledních přírodních pláží, do kterých příliš nezasáhla ruka člověka. Po celé délce tak nenajdete jediný hotelový komplex. Možná právě to činí z místa oblíbenou destinaci nudistů. Kromě za plavky navíc můžete ušetřit i za ubytování, neboť je zde povoleno i kempování.

Z Albánie na člunu až do Řecka

Albánie již není destinací pouze pro dobrodruhy a milovníky odlehlých koutů civilizace. Za posledních deset let se její cestovní ruch významně rozvinul. Místní pobřeží již nabízí atraktivní lokality s hotelovými resorty a veškerými službami. Ale i zde zůstávají nedotčené pláže bez množství turistů. Asi nejkrásnější se nacházejí u vesničky Ksamil, která leží jižně od Sarandy – nejvýznamnějšího města albánské riviéry. Zátoka se třemi menšími ostrovy poskytuje romantické útočiště pro každého, kdo si rád vychutná koupání v tyrkysovém moři nebo projížďky ve člunu. Navíc lze z tohoto místa dojet přes kanál na blízký řecký ostrov Korfu nebo navštívit starobylé město Butrint, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Foto: Pixabay, zdroj: Invia