Služební cesta: Kdo platí cestovní pojištění

Autor:

Někdy se stává, že jako zaměstnanec musíte vyrazit na služební cestu do zahraničí. Samozřejmostí je, že vám firma zaplatí letenku, ubytování a také vyplácí tzv. diety. Ve volném překladu bychom to mohli přeložit jako „kapesné“ pro vás na stravování. Vy se pak už jen rozhodnete, zdali je na stravování použijete nebo ne.

Mohlo by se zdát, že zaměstnavateli může být jedno, jestli se vám na služební cestě něco stane a vy pak budete muset platit další výdaje za zranění a nebo si pojištění koupíte sami. Ale taková pravda není. Váš zaměstnavatel je povinen vás zabezpečit ve všech směrech, tedy že vám zaplatí i cestovní pojištění.

Ostatně tím, že vám zaplatí cestovní pojištění chrání sám sebe, neboť pokud by se vám něco stalo, musel by výlohy platit on sám, tedy vy ne. Ze zákona, tedy Zákoníku práce, má totiž povinnost platit všechny výdaje, které by vznikly v důsledku úrazu nebo onemocnění na služební cestě, pokud byste nebyli řádně pojištěni. A každý raději zaplatí pár stovek za pojištění než tisíce za léčebné výlohy.

Foto: Pixabay