Smraďoch: Přírodní rezervace u Mariánských lázní

Autor:

Nos se vám začne krčit nad nevábně zapáchající přírodou kolem vás. Ještě, než začnete neprávem osočovat svého spolucestovatele, podívejte se kolem. Kolem vás z malých puklin vystupují bublinky se zápachem, který koření okolní vzduch. Aby toho nebylo málo, můžete občas narazit na lebku malých hlodavců. Je to málo strašidelné?

Stále přemýšlíte nad tím, co způsobuje tento občas až odporný zápach zkažených vaje? Jedná se o sirovodík, který tu zůstal jako poslední připomínka kdysi tektonické činnosti Země v průběhu konce třetihor a začátku čtvrtihor. Gejzíry v rašeliništi tu vytvářejí maličké mofety, někdy zvané také bahenní sopky. Ty jsou mimochodem v celé Evropě vzácně, další byste mohli najít například v rezervaci Soos nebo u Františkovo Lázní.

K místu se dostanete snadno, díky hlavní cestě, která spojuje Mariánské Lázně a obec Prameny. Jen kousek od strašidelného místa bývalého penzionu Nimrod. U cesty se také nachází parkoviště, kde můžete zanechat své auto. Naučná stezka vede po dřevěné lávce a je vhodná i pro vozíčkáře. Nemusíte se ani řídit dodatkovými tabulemi o místě, co vás spolehlivě přesvědčí, že jste na správném místě, je nakonec samotný zápach.

Foto: wiki Chmee2