Na náplavce u břehu Otavy vyrostly jako každý rok velké písečné sochy. Sochy tam stojí už pár týdnů, přesto jsou stále krásné a monumentální. Za jejich zrodem stojí Josef Faltus a Marian Maršálek. Preciznost děl je až uchvacující. Každý rok se můžete kochat různými tématy, které souvisí s městem, tudíž se nemusíte dívat na nahodilé sochy, které spolu nijak nesouvisí. Letošním tématem byly Osudové devítky, které jsou spojeny s hrdiny a hrdinstvím.
Lidé se na ně jezdí dívat z celé republiky. Místní už netrpělivě z oken vyhlíží, až konečně spatří první náznaky soch. Za příznivých podmínek můžou pískové sochy vydržet až do podzimu, a tak neváhejte a vyrazte za nimi co nejdříve, dokud jsou ještě hezké a déšť jim neublížil. Pro zajímavost sochy jsou vyrobeny z 30 tun speciálního písku, se kterým se dá následně mnohem lehčeji pracovat, a proto jsou sochy tak propracované do detailů.
Sochy představují pět významných událostí. Jedná se o události roku 1949 (založení národního podniku Jitex Písek), 1779 (zřízení stálého poštovního úřadu a 1829 zahájení pravidelné dopravy Praha-Písek dostavníkem), 1489 (stavba velké věže děkanského kostela) a 1419 (zničení dominikánského kláštera a počátek městské republiky v Písku).
Po shlédnutí soch na náplavce se můžete vydat do nedalekého muzea, kde bude probíhat do půlky srpna výstava Václava Špály s motivem řeky Otavy. Jedná se o vrchol české válečné olejomalby. K tomu jsou připraveny i doprovodné programy. V Čechově ulici nad náplavkou vás pak čeká výstava Písek město textilu – Jitex slaví 70. let.
Foto: piskoviste.info