Sólo cestování: Důvody, proč by ho měl zkusit každý

Autor:

Vždy jsem měla spoustu výmluv, proč nemůžu nikam jet a jednou z nich bylo i to, že nemám s kým. Dlouhá léta jsem žila v představě, že na cestování musím mít partnera nebo alespoň kamarády. Jenže co když partnera nemáte, kamarádi nemají čas a vy zrovna narazíte na prima letenky v akci? Byla by škoda toho nevyužít! O několik let a destinací později můžu s klidem říct, že na cestování nepotřebujete vůbec nikoho. Sólo cestování teď miluji ze všeho nejvíc a doufám, že vás tímhle článkem přesvědčím, abyste si ho oblíbili taky.

Možná máte vůči sólo cestování předsudky a bojíte se, že se na vás budou lidé dívat divně. Věřte mi, nikdo nebude řešit proč jste sami v hotelu, v baru nebo na pláži. Svět se netočí okolo vás, všichni mají dost svých starostí, než aby řešili vás.

Častým argumentem, který slýchám je, že se (zejména ženy) sólo cestování bojíte. Samozřejmě, že vám na cestách hrozí nebezpečí. Nenechte se tím ale zastrašit, ve většině případů stačí používat zdravý rozum. Jsou destinace, kam bych sama nikdy nevyrazila, prostě proto, že rizika, která z toho plynou jsou příliš velká a nechci je podstupovat. Ale je spousta jiných zemí, kam jet můžu a kde se cítím bezpečně. Strach rozhodně není důvodem nejet nikam – koneckonců okrást vás můžou i doma.

Poslední, o čem bych se ráda trochu rozepsala bych nazvala asi strachem ze sebe samého. Jezdit ve skupině je komfortní. Je vás víc na řešení nepříjemných situací, máte s kým sdílet svoje dojmy, máte se o koho opřít, pokud se na cestách něco podělá. Někteří z nás snášejí samotu lépe, někteří hůře. Ale vřele doporučuji každému si to alespoň párkrát za život zkusit. Možná totiž překvapíte sami sebe.

Pokud jste stále ještě skeptičtí, je čas vám říct proč je sólo cestování tak super. Tady je mých pět důvodů:

Jste pánem svého volného času

Probudili jste se ráno unavení po včerejším chození po památkách a nemáte vůbec na nic náladu? Nevadí, můžete si klidně trochu přispat, zajít si na pořádnou snídani, sednout si na chvíli v parku nebo místo chůze naskočit na MHD. Vaše plány se můžou měnit podle toho, na co zrovna máte náladu a nemusíte brát ohledy na nikoho jiného. V ničem. Užívejte si to! Upřímně, jak často si takový luxus můžete dovolit?

Jste pánem svých financí

Druhý důvod úzce souvisí s tím prvním. Nevadí vám přespat v nejlacinějším hostelu, zatímco vaši kamarádi si potrpí na all inclusive? Tvoří většinu vašeho stravování hummus s bagetou, ale partner by radši tříchodové menu? Když jste sami, utratíte přesně tolik, kolik chcete a můžete.

Překonáte strach ze sebe samého

Třeba si myslíte, že je váš orientační smysl na nic, ale v momentě, kdy se na něj musíte spolehnout zafunguje skvěle. Na cestách se často dostanete do nepříjemných situací, ve kterých se musíte spolehnout jen sami na sebe, protože to nemáte na koho jiného hodit. A věřte mi, až nějakou takovou situaci svépomocí vyřešíte, budete na sebe hrdí. Nejen že z vás bude lepší a zkušenější cestovatel, ale nově nabytou sebedůvěru zužitkujete i ve svém každodenním životě.

Snadněji se seznámíte a zlepšíte se v komunikaci

Sólo cestování znamená, že si musíte všechno vyřídit sami. Domluvit se na ubytování, zeptat se na cestu, objednat si v restauraci. Kromě toho, že si procvičíte jazyky, budete v konverzaci po čase mnohem jistější a nebude vám dělat problém začít rozhovor s úplně cizími lidmi. Když cestujete s partnery nebo partou kamarádů, vaše potřeba se seznamovat je přirozeně mnohem nižší a mnohdy se za celou dovolenou nedáte do řeči s nikým jiným. Stejně tak je mnohem snazší pro vaše okolí vás oslovit pokud jste sami a nejste obklopeni „bariérou“ svých přátel.

Poznáte lépe sami sebe i své okolí

Nejsem zrovna fanoušek řečí o tom, že při sólo cestování poznáte své skutečné já, dojdete k duševnímu obohacení a stanete se de facto nadčlověkem. Ale trávit čas jen se sebou a svými myšlenkami je důležité a může vám to pomoct v osobním rozvoji. Sedíte na pláži, pozorujete západ slunce a v klidu přemýšlíte nad tím důležitým životním rozhodnutím, které už dlouho odkládáte. Nebo naopak nemyslíte vůbec na nic a jen si užíváte kouzlo okamžiku. Věřte mi, že jako sólo cestovatelé budete své okolí i mnohem intenzivněji vnímat, protože na něj budete soustředit veškerou pozornost, kterou jindy věnujete svým spolucestovatelům.

Můžu vám zaručit, že zážitky, které si ze svých sólo cest přivezete budou mnohem intenzivnější, obohacené o nové kontakty a překonané překážky. Cestování tak pro vás nebude už jen o odpočinku, ale také o sebepoznání a osobním rozvoji. Tak vezměte k ruce diář, zabookujte letenku a vyražte konečně na své sólo dobrodružství!

Autor: Lenka Gréková