Spáleniny ze sluníčka mohou v létě pořádně potrápit

Autor:

Sluníčko už má pořádnou sílu, a tak vás může nemile překvapit. Stačí sedět přes poledne na přímém slunci a večer vás mohou začít pálit tváře i nos. Nezapomeňte, že byste měli o něco více chránit své děti, které jsou náchylnější na spálení od slunce, stejně tak by na sebe měly dávat pozor těhotné ženy. Pokud máte čerstvé tetování, tak s ním nechoďte na slunce minimálně tři měsíce. Stejný případ platí, pokud máte čerstvé jizvy. Raději si místa důkladně zakryjte.

Úžeh nebo úpal

Mnoho lidí si je zaměňuje, a to zejména z důvodu, že příznaky jsou si velmi podobné. Úpal je reakce organismu na jakoukoli tepelnou expozici. Organismus selhává, protože kolabuje jeho schopnost termoregulace. Laicky řečeno, tělo se přehřeje a organismus si s tím nedokáže poradit. Často se také setkáte s bolestmi hlavy, zvracení, nevolností, ale mohou nastat i šokové stavy a bezvědomí. Tělesná teplota se náhle zvýší na 40 stupňů. Příznaky jsou dočasné, většinou se člověku uleví, jakmile je mu podána tekutina nebo se tělo začne ochlazovat různými studenými obklady.

Oproti tomu úžeh představuje podráždění pro mozek a mozkové blány, a to přímým sluncem. Většinou nevzniká sám, ale spolu s úpalem. Příznaky jsou stejné jako výše popsané s tím rozdílem, že přicházejí s časovým zpožděním, než je tomu u úpalu. Navíc můžete na sobě pozorovat i ztuhnutí šíje a příznaky podobné zánětu mozkových blan – zmatenost, mravenčení končetin, citlivost na světlo, atd. Úžeh má tedy dlouhodobější charakter. Pomoci si můžete opět podáváním studených tekutin, pobytu ve chladu a ochlazováním. Pokud přijde stav bezvědomí a mdloby, okamžitě volejte záchrannou službu.

Spáleniny

Pokud se sluníte a nenamažete se, přestože víte, že se špatně opalujete nebo máte citlivou kůži, určitě se nevyhnete spáleninám. V případě, že se u vás spáleniny vyskytnou, jednejte co nejdříve. Jednak se vám uleví a jednak se zmírní příznaky, protože jak víte, je to velice nepříjemná a bolestivá záležitost. Spáleniny můžeme tak rozlišit do tří skupiny.

Může se jednat o mírné spáleniny, to znamená, že je pokožka lehce začervenalá a horká na dotek, může i svědět. Dále to jsou středně těžké popáleniny, ty se vyznačují rudou kůži a malými puchýřky, které svědí a mokvají. Poslední skupina jsou těžké spáleniny. Ty poznáte podle toho, že kůže začne fialovět, vyskytnou se puchýře a další příznaky jako zimnice, nevolnost a závratě. V tomto případě byste měli vyhledat lékařskou pomoc.

Mírné spáleniny zvládnete sami. Pijte, a to hodně. Vaše pokožka se musí hydratovat. Další záchranný bod je Panthenol. Krásně vám pokožku zchladí a zklidní. Pokud doma zrovna nemáte tento přípravek, tak si do zásoby nakupte bílý jogurt nebo tvaroh. Oboje vám pomůže vytáhnout teplo z těla a zklidní pokožku. Na noc, než půjdete spát, si můžete postižené místo namazat mastným krémem, který zlepší pružnost pokožky. Určitou úlevu přináší i chlazení.

Foto: Pixabay


Místo pro vaše názory