Spektákl barev a podzimní zklidnění v Jižním Tyrolsku

Autor:

Ani přes přetrvávající nejistotu v lidské společnosti se rytmus přírody nemění. Užijte si zklidnění na podzimních výpravách do Jižního Tyrolska, ještě před stoletím části naší společné monarchie, nyní nejsevernější provincie Itálie. Jižní Tyrolsko nabízí svěží vzduch, stále ještě teplé slunce, vynikající gastronomii a další krásy světa. Nabízíme pár barevných tipů, za nimiž stojí za to se vydat.

Unikátní úkaz

Přírodní zázraky Dolomit, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO, lze sledovat nejvýrazněji na konci léta, kdy se krajina zklidňuje a obloha čistí. Hořící Dolomity ve Val Gardeně se nazývá úkaz, kdy se „Bledé hory“ proměňují v červeně zářící skály. Kdy se jehlice modřínu převlékají ze zelené do žluté, a poté do oranžové, červené a hnědé. Spektrum barev v kombinaci s unikátními panoramaty hor je v tomto období ohromující. Od 9. září až do 4. listopadu si můžete užít západ slunce ve zdejším regionu a blíž nebi i díky středeční večerní jízdě lanovky z Ortisei do Seiseralmu. Vždy v úterý se vyráží na náročnější túru s průvodcem od turistické kanceláře v Selvě do Alpe Juac. Ve čtvrtek se pravidelně koná pětikilometrová mírnější vycházka od turistické kanceláře v San Cristině na panoramatickou terasu Seurasas. S horským vůdcem a aperitivem! Podobný tematický charakter mají Zlaté Dolomity v regionu Tre Cime / Drei Zinnen, kulinářské túry Saus dl Altonn v Alta Badia a výpravy po stopách horských pohádek v oblasti Gitschberg/Jochtal.

Tradice Törggelen

Dlouhou historii má za sebou jihotyrolská tradiční zvyklost Törggelen, probíhající zhruba od října až do začátku adventní sezony. Už kdysi dávno se farmáři a vinaři na podzim potkávali, aby ochutnávali své produkty. Někdo hostil, jiný přinesl na košt. Nyní zvou do své kuchyně, spíží i vinných sklepů i hosty z celého světa. Nejprve je dobré se vydat na túru, nebo aspoň procházku podzimní krajinou, a poté se odměnit kaštany, masovým talířem, knedlíky se zelím, polévkami či vínem.
K dispozici jsou také různé trasy: Kaštanový trail okolo Merana, cyklotrasa podél staré železniční trati u Bolzana, pěší stezka z Klausenu po vinné cestě k farmě Heinghof, zemědělská stezka Aica di Fié, okruh Neustift-Brixen nejsevernějšími vinicemi Eisackského údolí, Kaštanová stezka ve Valle Isarco/Eisacktalu a mnohé další. Stačí si jen vybrat. A ještě na vysvětlenou: Torggl se podle latinského slova torquere nazývaly dřevěné lisy na víno, odtud ten název.

Foto: Pixabay – Dolomity

Výlet k ledovcům

Míříte-li vysoko, ba pokud možno co nejvýš, zážitek na vás čeká ve Schnalském údolí, respektive nad ním. Jen si to představte: rozhlížíte se na okolní velehorské štíty z téhož místa, odkud tak činil jeden z našich nejstarších prapředků, známý jako Ötzi – muž z ledu. Podle vědců se narodil v roce 3345 před naším letopočtem. Vydat se za ním můžete na novou vyhlídkovou platformu Iceman na Ötzi Peaku (3 251 m n. m.). Trasa začíná v obci Kurzras/Maso Corto. Vyjet můžete lanovkou ke Glacier Hotel Grawand (3 212 m n. m.), nejvýše položenému hotelu v celé Evropě. Odtud k ocelové konstrukci vyhlídky už zbývá jen deset minut. Spatříte také oblast u Similaunského ledovce (3 606 m n. m.), kde Ötziho, nejstarší zachovanou lidskou mumii, v roce 1991 nalezli. Dnes spočívá jako cenný klenot v Jihotyrolském muzeu archeologie v Bolzanu. Vidět lze i ledovec Hochjochferner a na rozvodí, která zároveň tvoří hranici mezi Rakouskem a Itálií. Voda z těchto míst odtéká na sever do Černého moře a na jich do Jaderského moře..

Dotyk přírody

Výlety za horskými bylinami jen tak v nabídkách horských průvodců nenajdete. V národním parku Stelvio okolo masivu Ortler na pomezí Itálie, Rakouska a Švýcarska, zvaném Terra Raetica, se však výpravy za zvonky, pryskyřníky a dalšími květinami konají. Specializuje se na ně třeba horský vůdce George Gapp ze Soldy. V Martellu pořádají i pravidelné bylinné workshopy. Objevovat zde lze faunu: chcete vidět plaché sviště, pozorovat supy nebo milostné hrátky jelenů? Jste na správné adrese. Stelvio s rozlohou 130 734 hektarů patří k největším národním parkům v Evropě. K nebi se tu tyčí Ortler (3 905 m), nejvyšší vrchol Jižního Tyrolska.

Zdroj informací: Jižní Tyrolsko – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay