Spišský hrad se rozpadá. Na opravu jsou třeba milióny eur

Autor:

Hrad, který je nejrozsáhlejší hradní zříceninou ve střední Evropě a také právem patří mezi jeden z nejkrásnějších hradů na Slovensku, čeká nyní boj s časem. Na průběžné opravy se nenašly prostředky ani čas, a to vyústilo až k možnému zřícení poměrně velké části hradu. Slovenské ministerstvo kultury tvrdí, že na opravu je třeba vyčlenit přes 5 miliónů eur. Nejhůře je na tom Románský palác ze 13. století. V nejlepším stavu nejsou ani podpůrné konstrukce.

Spišský hrad byl částečně zrekonstruován už v 70. letech. Od té doby se na hrad víceméně nesáhlo, nebo se řešily jen podpůrné a nutné opravy. Na většinu požadovaných větších úprav se nenašly dostatečné finance. Může se tak opakovat situace z roku 1994, kdy padající úlomky ze západního opevnění ohrožovaly okolí.

Není radno zapomínat ani na to, že je hrad velmi hojně navštěvovaný turisty. Ostatně kvůli tomu byl udělán i monitorovací průzkum hradu, při kterém se odhalil skutečný až kritický stav hradu. Pokud se tedy nezačne okamžitě jednat, bez zbytečných úředních průtahů, je možné, že se hrad dostane až do nevratného stavu. Slovenské ministerstvo kultury uvedlo, že ještě tento rok poskytne nějaké finance na opravu, aby hrad vůbec přežil zimu.

Zdroj informací: iDnes, Český rozhlas
Zdroj foto: Pixabay