Správné pojištění je důležité nejen pro lyžování v zahraničí, ale i v Česku

Autor:

Jarní prázdniny jsou v plném proudu. Řada rodin tak vyjíždí na hory chytnout poslední sníh a užít si zimní radovánky.

Někteří z nich si však nehlídají své pojištění, které je stejně důležité i v tuzemsku. Zejména se jedná o odpovědnost za škody způsobené jiným osobám. Například v Itálii byste bez takového pojištění na svahu dostali mastnou pokutu. Proto se lidem nedoporučuje, aby si v případě lyžování v zahraničí sjednávali základní balíčky cestovního pojištění, které jsou sice levné, zato bez stěžejních připojištění.

„Lidé si často uzavřou pojistku bez toto, aniž by si důkladně prostudovali celé pojistné podmínky a v případě nějaké nehody jsou pak rozčarováni, co všechno jejich smlouva obsahuje za výluky. Toto je tedy opravdu nutné si dopředu ohlídat. Jedná se zpravidla o částky v řádech stokorun, které nám mohou ve finále ušetřit stovky tisíc až miliony korun,“ upozorňuje Ondřej Vacek z Top Pojištění. U zimní dovolené je také důležité zaškrtnout při sjednávání zimní sporty. „Měli bychom si dát pozor na to, že u některých pojišťoven i běžné lyžování není zahrnuto mezi obvyklými sportovními aktivitami. Ačkoli se to tak může zdát, není to pravidlem a je tedy potřeba být v tomto ohledu trochu erudovaný,“ dodává Vacek.

Jaké pojištění si sjednat na české sjezdovky?

Zatímco do zahraničí si lidé už dávají pozor, aby se pojistili, doma tomu už tak příliš není. Přitom plnění odpovědnosti, případně storno pobytu může vzniknout i v České republice. Co se týká běžné lékařské péče a zásahu horské služby, tak to je v rámci tuzemských lyžařských středisek pokryto ze zdravotního pojištění. Horší je to už u sekundárních následků úrazu – pracovní neschopnost nebo trvalé následky.

„Čechům lyžujícím v českých střediscích v zásadě doporučuji pojistit se minimálně na dvě základní rizika. V prvé řadě je to pojištění odpovědnosti a úrazové pojištění. Vzhledem k cenám pojištění bych však volil komplexnější varianty, kde jsou kryta i například zavadla a součástí bývá i právní ochrana, což se může hodit v případě sporu s osobou, která vám způsobí škodu,“ říká Ondřej Vacek.

Zdroj informací: Top Pojištění
Foto: Pixabay