Srážka se zvěří – jak postupovat, když se to stane

Autor:

Foto: pixabay

Během cesty na výlet nebo do práce se toho může stát dost. Na silnicích je třeba dávat větší pozor – zejména pak, když je tma.

V okolí silnic se často pohybují divoká zvířata, přestože pravděpodobnost, že potkáte malého vepříka je menší, než když se na silnici objeví srnka. Lidé často při srážce se zvířetem zmatkují. Ve snaze vyhnout se střetu a zachránit zvíře, zapomínají na svůj vlaszní život, a tak se rázem může stát neštěstí, které neodnesou jen plechy.

Pamatujte tedy, pokud je situace taková, že nemáte šanci srážce zabránit, vždy zvíře raději naberte čelně. Myslete na život svůj a své posádky, protože, kdybyste se snažili zvířeti vyhnout nebo ho chtěli nabrat jen z boku, může se snadno stát, že skončíte obmotáni kolem stromu.

Vhodné je mít na tyto případy sjednané pojištění, které většinou bývá zahrnuto do havarijního pojištění, ale každá pojišťovna to má jinak. Tak se o tom raději informujte.

Zvíře jsem srazil/a, co dělat dál?

Uklidněte se a zapněte výstražná světla. Jestliže vás v autě cestuje víc, zkontrolujte, zda jsou všichni v pořádku. Před vystoupením z vozu nezapomeňte na reflexní vestu, která je obzvlášť důležitá v noci. Stalo se už mnoho případů, kdy člověk vylezl z vozu bez vesty a následně jej srazilo jiné auto, protože nebyl vidět. Posádka by se měla odebrat nejlépe za svodidla do bezpečné vzdálenosti. Nehodu nezapomeňte zdokumentovat. A také umístěte vhodně výstražný trojúhelník.

Volat byste měli asistenční službu, pokud ji máte sjednanou k pojištění a také Policii ČR. O události bude informovaný i myslivecký spolek dané oblasti – toto vyřizuje policie (nepředpokládá se, že byste měli u sebe číslo). Policie s vámi sepíše protokol, z něhož dostanete kopii – ta poslouží také pro pojišťovnu.

Pokud srnka neutrpěla vážná zranění a utekla, nezoufejte, po každé takové nehodě zůstane na autě biologická stopa, kterou vyfoťte, abyste měli důkaz pro pojišťovnu. Ostatně srážku se zvěří lze jen těžko nafingovat, proto by pojišťovna neměla mít problém s proplacením. Pokud srnka zůstane na místě, určitě si ji neberte hned do kufru, v takovém případě se jedná o pytláctví.

Zdroj informací: ŘSD, BESIP
Zdroj foto: Pixabay