Star Wars náboženství si drží své fanoušky po celém světě

Autor:

Před pár dny se slavil speciální den. Byl to významný den pro všechny fanoušky Hvězdných válek. „May The Fourth be with you“ zní úplně obdobně při výslovnosti jako slavná věta z filmu: „May the Force be with you“, a tak není divu, že den Hvězdných válek připadl právě na 4. května. Zajímavostí je, že opravdu existují lidé, kteří při různých průzkumech a nejen při nich, ale i veřejně se hlásí k náboženství Jedi. A tak se uskutečnil den Star Wars, oslavy všech bytostí tady i v dalekém vesmíru a planet.

Každoročně se konají tématické průvody hlavními městy světa. Praha nebyla vyjímkou a tak jste dopoledne mohli vidět několik Darth Vaderů, princezen Lei a nebo taky Žvejkalů, jak si to pochodují napříč městem. A mimochodem, věřte, že se opravdu nikdo nepřevléká za Jar Jar Binkse, ehm…

První film vešel do kin v roce 1977 a natož, že to byl pouhý nízkorozpočtový prvoplán, o které si mysleli, že nebude lidi zajímat, se později z toho stal fenomém a modla, která očarovala celý svět. Dokonce George Lucas na premiéru ani nešel, rpotože si myslel, že to bude propadák. Naštěstí to se nevyplnilo a z prvnotního Béčkového filmu se stalo něco, co doslova změnilo celý svět. O tom co se stalo s novými filmy, po tom co je začal režírovat někdo jiný, raději mluvit nebudeme.

Vsadím se, že George Lucas při natáčení Nové naděje ani netušil, jak moc změní svět. Star wars už rozhodně nejsou jen filmy, ale je to i životní styl. Fenomén můžete nalézt v každodenním životě, například hrnečky s motivy Hvězdných válek, oblečení, budovy, knihy, plyšáci a také samozřejmě všemi oblíbené LEGO. Pořádají se různé srazy a hlavně to nejdůležitější oslavuje se i den.

Novinky se také chystají v Disneylandu v Kalifornii. Zábavný park se rozšiřuje o expozice Hvězdných válek a slibuje návštěvníkům, že je dopraví na vzdálenou planetu Batuu. Hned jak se tam návštěvníci dostanou, začíná jejich dobrodružství. Přidají se k Odboji a nebo zůstanou věrni nespoutanému životu Pašeráků, tak jako v mládí i Han Solo? A co takhle vzít do rukou řízení legendární a nejrychlejší vesmírné lodi v galaxii Millenium Falcon?

Svět Star Wars se také otevře na Floridě, kde příběh bude pokračovat. Hvězdné války prostě táhnou a milují je miliony lidí na světě a tak je poněkud jasné, že určité společnosti na tom chtějí, co nejvíc vydělat. Očekává se tedy i zvýšení vstupného do Disneylandu. Na druhou stranu Disney návštěvníkům umožňuje žít jejich sen, jejich tajná přání se rázem stanu skutečností. Nejlepší zážitek na celý život zaručen.

Vraťme se, ale zpátky k náboženství. Vyznání Jedi nikdy nebylo oficiálně uznáno. Ale z historického hlediska, kdo prohlásil, že je křesťanství, ale i ostatní víry náboženstvím? Všechno to tak nějak vyplynulo samo v průběhu dějin, tak, že se to zarylo do paměti všech a nikdo to už ani nezpochybňuje. Vždycky tu byla poutní místa, ať už jste jakéhokoli vyznání. Místa, ve kterých hledáme odpuštění a osvícení. Stejně tak můžeme považovat naboženství Jedi za víru a povznesení. Ostatně každý hledáme to své místo na světě a nebo prostě jen lidé se zálibou ve Star Wars zůstanou navždy těmi podivíny, kteří ale uvěřili a překročili hranice nemožného…

Foto: Disneyland