Startující sezonu elektrokoloběžek brzdí počasí a obavy z povinného ručení

Autor:

Část zákazníků se obává nutnosti sjednání povinného ručení, které bude od příštího roku u některých modelů povinné.

Podle Martina Foltýna z Datartu se nová pravidla reálně dotknou jen zlomku majitelů elektrokoloběžek. Prodejci se připravují na nárůst prodejů elektrických koloběžek, které se v posledních letech staly populárním dopravním prostředkem využívaným pro cestování ve městě. Sezonu, která obvykle trvá od března do září, letos výrazně ovlivnilo proměnlivé počasí, které její počátek posunulo o několik týdnů. Nyní už je však v plném proudu a následující měsíce by měly z hlediska zájmu o elektrokoloběžky tvořit nejfrekventovanější období roku. Podle dat maloobchodního prodejce narůstají v květnu, červnu a červenci prodeje této kategorie zboží ve srovnání s ostatními měsíci o 50 až 70 procent.

„Zatímco loňské teplé jaro elektrokoloběžkám opravdu přálo, letos se zájem v důsledku proměnlivého počasí probouzí až nyní, kdy se teploty vyrovnávají a koloběžky se tak opět stávají atraktivním dopravním prostředkem. Jisté zpoždění oproti minulým rokům můžeme kromě našich prodejů sledovat i na nasazování sdílených koloběžek v krajských městech, které se na mnoha místech začínají objevovat až nyní,“ vysvětluje Martin Foltýn.

Rychle jen s povinným ručením

Začátkem příštího roku dojde k významné legislativní změně, která se dotkne tisíců majitelů elektrických koloběžek. 1. ledna 2024 by se měla rozšířit platnost směrnice Evropské unie regulující a sjednocující pravidla provozu těchto zařízení napříč Evropou. Nově bude v případě některých elektrokoloběžek vyžadováno sjednané povinné ručení. Změny by se měly dotknout zařízení dosahujících rychlosti přes 25 kilometrů v hodině a těch, jejichž hmotnost přesahuje 25 kilogramů a maximální konstrukční rychlost je vyšší než 15 kilometrů v hodině.

„Současná situace, kdy stále přesně nevíme, jak budou povinnosti plynoucí z legislativních změn vypadat, určitě není ideální. Další vývoj zájmu o výkonnější elektrokoloběžky, kterých se zákon dotkne, bude velmi záležet na výši povinného ručení a na tom, kolik starostí majitelům provoz těchto zařízení nově přidělá,“ odhaduje Martin Foltýn. Maximální rychlost většiny prodávaných elektrokoloběžek už nyní výrobci omezují na 25 kilometrů za hodinu.

Zdroj informací: Datart
Foto: Pixabay