Státy světa aneb Jaký je nejmenší a jaký ten nejvzdálenější

Autor:

Foto: Pixabay

V posledních letech se všichni zuby nehty snažíme vyhýbat škatulkám. Konečně jsme mohli dát sbohem uniformitě, a tak si můžeme svobodně užívat pocit, že nezapadáme do přesně nalajnované řady. Ale protože v každém cestovateli se skrývá tak trochu rebel, co se nebojí jít proti aktuálním trendům, rozhodli jsme se v následujícím článku naprosto nelítostně rozškatulkovat státy světa.

Schválně, tipnete si, který je nejmenší, nejvzdálenější nebo nejlidnatější?

Nejmenší stát

Nejmenším státem světa je zcela nepřekvapivě Vatikán. Vnitrozemský suverénní městský stát je enklávou hlavního města Itálie, Říma. Rozkládá se na rozloze 44 hektarů, které jsou z větší části chráněny hradbami, za kterými se nacházení kostely, biskupské paláce, zahrady a muzea, z nichž nejznámější jsou bazilika sv. Petra a Svatopeterské náměstí, Apoštolský palác nebo Vatikánské zahrady. Církevně monarchický stát vznikl v roce 1929 na základě tzv. Lateránských smluv. V jeho čele stojí doživotně volený římský biskup – papež. Počet obyvatel? Aktuálně 921.

Foto: Pixabay – Rusko

Největší stát na světě

Největší neboli nejrozlehlejší stát na světě pro nikoho také nebude jistě překvapením, ano, je jím Rusko se svou rozlohou neuvěřitelných více než 17 milionů km2. Jen pro srovnání, druhý nejrozlehlejší stát, Kanada, má necelých 10 milionů km2, následují USA, Čína a Brazílie. Ruská federace rozkládající se na evropském a asijském kontinentu má 146 milionů obyvatel. Vzhledem k zeměpisnému rozložení je samozřejmostí i velmi nízká hustota zalidnění, kdy země prvenství v rozloze a deváté místo v počtu obyvatel, vyměnila s 8,56 obyvateli na km2 za 223. příčku v žebříčku světové hustoty zalidnění. Česko pro srovnání zaujímá se 135 obyvateli na km2 osmdesáté sedmé místo.

Nejvzdálenější země od Česka

Mezi další „nej“ patří i nejvzdálenější stát od České republiky, kterým je Nový Zéland, respektive Chathamské ostrovy. Souostroví se skládá z celkem 11 ostrovů rozesetých v okruhu čtyřiceti kilometrů uprostřed Tichého oceánu, z nichž jsou osídleny pouze dva a to Chathamův a Pittův ostrov. Populace ostrovů podle oficiálních údajů čítá pouze 717 obyvatel, z nichž 200 žije v hlavním městě souostroví Waitangi. Prvním Evropanem, který se na ostrovech vylodil, byl v roce 1791 poručík William Robert Broughton s lodí Chatham, podle které bylo souostroví pojmenováno.

Nejlidnatější stát světa aneb Vejdu se ještě?

Nejlidnatějším státem světa je Čínská lidová republika, která měla k 15. březnu letošního roku téměř 1,5 miliardy obyvatel, kteří tvoří v celkovém součtu 18,38 % obyvatel naší planety. Druhou nejlidnatější zemí světa je Indie, která má podle oficiálních údajů „pouze“ o 50 milionů obyvatel méně než Čína a její obyvatelstvo tvoří 17,7% populace Země. Mezi každým z prvních dvou států v žebříčku a USA, které obsadily se svými 332 miliony obyvatel třetí příčku, je neuvěřitelný rozdíl více než 1 miliarda obyvatel.

Pro zajímavost Česká republika se se svými 10,7 miliony obyvatel drží na 85. příčce a tvoříme 0,14% světové populace. Nejlidnatějším městem světa je jednoznačně Tokio se svými 37 miliony obyvatel. V japonském hlavním městě žije více než jedna třetina ze 112 milionů obyvatel tohoto asijského státu. Druhé místo obsadil Soul s 20,5 miliony obyvatel v těsném závěsu s Mexico city, které se svými 20,45 miliony obyvatel předběhlo nejlidnatější stát USA, New York. Nejlidnatějším městem Evropy je pak Moskva.

Státy s nej hustotou zalidnění

Žebříčku států a závislých území s největší hustotou zalidnění dominuje čínské Macao, které má 19,4 tisíce obyvatel na km2. Druhé místo zaujalo Monako se 17,8 tisící obyvatel na km2. Za zmínku v této kategorii stojí jistě i Bangladéš, kterému sice patří až jedenácté místo v žebříčku, ale na rozdíl od předešlých států se vyznačuje relativně velkou rozlohou (144 tisíc km2), na které žije téměř 158 milionů obyvatel. Nejmenší hustotou zalidnění tedy jeden obyvatel na kilometr čtverečný se pyšní hned čtyři státy a to Grónsko, Špicberky, Falklandy a Pitcairnovy ostrovy, nutno dodat, že statistiku těmto státům vylepšují členové výzkumných týmů.

Foto: Pixabay – Finsko

Nejbohatší a nejchudší státy světa

Řeč je o Kataru a Středoafrické republice, státech, které od sebe zeměpisně sice nejsou nejvzdálenější, rozdíl v HDP na obyvatele je ale tak propastný, jakoby je od sebe dělilo několik galaxií. Čísla mluví za vše, Katar 141 543 dolarů a Středoafrická republika 656 dolarů.

Bonus navíc

A na konec bychom rádi zmínili nejšťastnější stát světa, kterým se podle žebříčku OSN stalo již potřetí Finsko a spolu s ostatními skandinávskými zeměmi – Dánskem (druhé místo), Islandem (čtvrté místo) a Norskem (místo páté) doslova ovládlo celý žebříček. Ale nemusíme smutnit ani uvažovat o emigraci, Česko totiž skončilo na pěkném 19. místě a ve světovém průměru se řadí mezi nejšťastnější státy světa.