Středozemní pláže se otevírají. Bez pravidel to ale nepůjde

Autor:

Léto klepe na dveře a spolu s tím se na pláže začali vracet i lidé – po uvolnění omezení. Aby si lidé mohli užívat sluneční paprsky právě u moře, bylo nutné zavést pravidla. Ty musí dodržovat každý a bez výjimky, a to především proto, že boj s koronavirem není ještě v cílové čáře. Součástí těchto pravidel je samozřejmě i sociální distanc.

Řecko otevřelo během minulých dní na 500 pláží. Vládní nařízení stanovilo, že na prostoru o 1000 metrů čtverečných jsou povoleny v rozestupu 4 metrů sloupy s baldachýny, které nejsou menší než jeden metr. Zároveň v takovém prostoru může být maximálně na 40 osob. Pro Řecko je také důležité udržet rovnováhu mezi ochranou proti koronaviru a cestovních ruchem, který tvoří asi pětinu hospodářské produkce.

Co se týká například Francie, tak tam se pravidla celkem liší. Pláže na severu země a kolem středozemního moře se otevřely lidem žijící v tzv. Zelených zónách – které jsou nejmíně zasažené koronavirovou infekcí. Lidé mají povoleno plavat, rybařit, surfovat – na druhou stranu je ale zakázáno se opalovat nebo lenošit na pláži několik hodin.

V Itálii je situace taková, že pláže jsou zatím uzavřené a o jejich otevření rozhodnou regionální úředníci. Po otevření budou muset být deštníky na pláži od sebe 4,5 metru, sprchy budou často dezinfikovány a bary se otevřou za přísných hygienických podmínek. V rušných oblastech musí být k dispozici i dezinfekční gely. Cestovní ruch v Itálii představuje 15 % pracovních míst, a tak je důležitá strategie pro brzké otevření.

Zdroj informací: MZV, Lonely Planet
Zdroj foto: Pixabay