Suvenýry z dovolené: Co originálního si přivézt a čemu se raději vyhnout

Autor:

Užíváte si dovolenou někde v cizině a když nastane čas odjezdu, rádi byste si odvezli něco hezkého na památku?

Fotky v telefonu jsou sice fajn, ale někdy prostě nestačí a radši byste měli po ruce něco hmatatelného. Suvenýry jsou skvělou připomínkou cest a za život jich můžete nashromáždit pěknou sbírku. Zároveň se může jednat i o hezký dárek nejbližším. I přes to, že v dnešní době objednáte na jedno kliknutí téměř cokoliv a odkudkoliv, můžete narazit na suvenýry opravdu unikátní. Které to jsou, a kterým se raději vyvarovat?

Keramika a sklo

Keramika je natolik univerzální, že na ní narazíte skoro všude. Všude na světě ale bude mít svá specifika. Ať už jde o účel, tvar nebo typické glazurování a zdobení. Z Itálie nebo Řecka si můžete přivézt třeba karafu na olivový olej, z Maroka typický bílo-modrý porcelán, z asijských zemí krásný čajový set, a z Blízkého východu vodní dýmku. V kuchyni se vám neztratí ani různé hrnky a skleničky. Často se dají koupit hrnky přímo s motivem daného města nebo země, tam už se ale nemusí jednat o skutečně místní výrobek.

Šperky, oblečení a jiný textil

Podobně jako keramiku i oblečení a šperky najdete všude na světě. A nemyslím tím velké obchodní řetězce, největší poklady najdete většinou v malých obchodech a buticích. Ručně vyráběné šperky možná nebudou dokonalé, ale zato originální a s přidanou hodnotou. Z Jižní Ameriky si můžete dovézt třeba typické pončo, z Norska vlněný svetr, z Mexika sombrero a z Asie hedvábný šátek. Nakupovat nemusíte ale jen oblečení, skvělým suvenýrem jsou třeba plátěné tašky, které můžete doma využít na nákupy. A jestli hledáte raději nějaký doplněk do bytu, pořídit si můžete třeba ručně tkaný koberec.

Dřevěné výrobky a hračky

Nemáte rádi suvenýry, na které doma jen sedá prach? Sáhněte po nějakém praktickém dřevěném výrobku. Z asijských zemí si můžete dovézt výrobky z bambusu, pro Libanon je typické cedrové dřevo, ve Středozemí najdete výrobky z olivovníků, v Pobaltí převažuje borovice a bříza a třeba v Portugalsku jsou oblíbené výrobky z korku. Dřevěné suvenýry jsou v drtivé většině potřeby do kuchyně – prkýnka, vařečky, misky, talíře nebo příbory. Krásným dárkem jsou ale i ručně vyráběné dřevěné hračky a nebo výše zmíněné šperky.

Kuchařky a knihy

Patříte-li mezi knihomoly, kupte si jako suvenýr knihu. Skvělá je třeba kuchařka plná typických receptů. Většinou je seženete v anglické verzi nebo pokud si troufáte můžete vzít tu v originále. Další možností je si v každé zemi, kterou navštívíte, pořídit vaši oblíbenou knihu v místním jazyce. Pravděpodobně si ji sice nikdy nepřečtete, ale taková sbírka bude rozhodně vypadat hezky v knihovně. Jen je potřeba zvolit dostatečně populární knížku dostupnou v mnoha překladech. Mezi takové patří třeba oblíbený Malý Princ, ale fantazii a čtenářskému vkusu se meze nekladou.

Jedlé suvenýry

Moji nejoblíbenější kategorii tvoří suvenýry jedlé. Neplatí u nich sice, že vám vydrží navždy, ale pokud stejně jako já neradi hromadíte věci, je jídlo a pití tou nejlepší volbou. Krom toho jsou asi nejsnáze dostupné a seženete je i na poslední chvíli. Výběr z místních specialit totiž většinou najdete i v duty free zónách na každém letišti, což využívám hlavně v případě, kdy cestuji jen s palubním zavazadlem.

Cokoliv koupíte za bezpečnostní kontrolou už nepodléhá limitu 100 ml u tekutin, takže si můžete koupit klidně i lahev vína nebo olivového oleje. Jen musíte samozřejmě počítat s vyšší cenou. A co si dovézt? Z Karibiku třeba rum, z Francie víno a sýry, z Havaje SPAM a z Asie koření nebo sušené exotické ovoce. V každé zemi zkrátka najdete něco, stačí pár minut hledání na internetu a zjistíte, co je pro danou zemi typické.

Pohlednice, magnetky a přívěsky

Tahle kategorie je asi to první, co většinu lidí napadne, když se řekne suvenýr. Většinou je totiž najdete na každém kroku. Jestli máte v okolí někoho, kdo rád sbírá pohledy, ale nechce se vám shánět známky a poštovní schránku, můžete využít i služby České pošty a poslat on-line pohlednici. Na oficiálním webu si navrhnete vlastní pohlednici a pošta ji za vás vytiskne a doručí. Celá služba stojí od 30 korun a výhodou je, že můžete použít svoje vlastní fotografie a vytvořit tak pohlednici opravdu originální. Co se týče magnetek, klíčenek, těžítek a podobných předmětů – vypadají sice lákavě, ale často se jedná o nekvalitní kousky vyrobené v Číně. Zvažte proto, jestli stojíte zrovna o takový suvenýr.

Na co si dát pozor: Mušle, korály a rostliny

Mušle patří mezi oblíbené suvenýry od moře, obzvlášť pokud máte děti. Spoustu lidí proto možná ani nenapadne, že se řadí mezi předměty, které se mnohdy vyvážet nesmí. V rámci EU si můžete dovézt pouze mušle koupené, od kterých si navíc uschováte účtenku. Bez ní vám totiž mohou být zabaveny. Například v Turecku a Egyptě ale mušle nekupujte vůbec, na jejich vývoz musíte mít speciální povolení. To samé platí i pro písek nebo korály a vlastně obecně pro veškerý biologický materiál. Samozřejmě, pokud si na památku odvezete jednu malou mušli, pravděpodobně se vám nic nestane. Větší množství vám ale může nadělat zbytečné problémy.

Alkohol a tabák

Pozor si dejte na dovoz alkoholu a tabákových výrobků. Z Evropské unie si můžete dovézt téměř cokoliv, pozor je třeba si dát na množství. Například cigaret smíte dovézt maximálně 800 kusů, tabáku 1 kilogram. U alkoholu pak záleží na konkrétním typu, zatímco piva můžete dovézt až 110 litrů, lihovin jen 10. Jednotlivé limity pro konkrétní výrobky najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí nebo celní správy. Ještě větší pozor si dejte u zemí mimo EU, kde jsou limity daleko přísnější. Dovolená se vám pak může zbytečně prodražit o daně a cla.

Vybavení z hotelu

Pamatujete si tu scénu z Přátel, kde si Ross naplní kufry vším, co najde ve svém hotelovém pokoji, včetně žárovek z lampiček a toaletního papíru? Tak tohle rozhodně nedělejte. Nic se vám pravděpodobně nestane, ale určitě to není vhodné. Samozřejmě pokud v hotelu dostanete miniatury kosmetiky, načaté zbytky nebo jednu lahvičku na památku si klidně odvezte. Ručníky, župany, skleničky, hrnečky, lžíce na boty a ostatní vybavení pokoje raději nechte na místě. Možná vám to přijde automatické, ale divili byste se, co všechno z hotelových pokojů mizí.

Zdroj informací: vlastní zkušnost autorky, Celní správa ČR
Zdroj foto: Pixabay