Švédsko plánuje zavést noční vlaky do Německa a Belgie

Autor:

Novou mezinárodní vlakovou dopravu chystá Švédsko spustit v roce 2022. Cílovými zeměmi budou Německo a Belgie, ve kterých budou noční vlaky končit. Nová trasa by spojila švédská města s Hamburkem a Bruselem. To by umožnilo následně rychlé spojení se střední Evropou a Velkou Británii.

Trasy jsou mírnou odchylkou od plánů, které byly představeny na začátku roku. Ty pojednávaly o trasách do Kodaně a Kolína nad Rýnem. Avšak z nedávného průzkumu vyplynulo, že neměcká železniční síť by byla příliš vytížena, než aby se trasa prodloužila do vnitrozemí.

V současné době provozuje Švédsko noční spoje převážně na domácí půdě a noční vlaky směřují také do Norska, kde končí až za polárním kruhem.

Přístí rok bude Evropským rokem železnic – jedná se o celoevropskou iniciativu na podporu cestování vlaky. Politici různých zemí uvažují o nových finančních příležitostech, které by mohly oživit ekonomiku po koronavirové krizi. Jeden z plánů obsahuje propojení evropských hlavních měste superrychlou železniční sítí, která by mohla zkrátit čas na cestě o polovinu.

Foto: Pixabay