Světové památky, které už nemusely ani existovat

Autor:

Zkuste si představit Paříž bez ikonické kovové věže, Řím bez Kolosea a nebo San Marino bez historického Alama. Zvláštní představa, že ano, avšak není to daleko od pravdy. V průběhu let tyto orientační body zahraničních měst ohrožovala válka, občanské nepokoje i přírodní živly. Pojďte se s námi podívat na výběr památek, za které můžeme být rádi, že stále existují.

Pařížská velkolepá věž je symbolem lásky a romantiky. Každý, kdo někdy v Paříži byl, si určitě neodpustil výlet ke kovovému monstru. Zajímavostí je, že se věž nikdy neměla stát stálou památkou ve městě. Eiffelova věž byla na místo přivezena v roce 1889 a měla být zlikvidována za 20 let, ale díky věděckým experimentům – zejména v rádiové komunikaci – byla zachráněna, a proto ji můžeme dodnes navštěvovat.

Foto: Pixabay – Westminsterské opatství

Westminsterské opatství se stalo symbolem pro královské svatby a korunovace. Dechberoucí památka v průběhu let, zejména pak v druhé světové válce, utrpěla nemalé škody. Opatství muselo ustát četné nálety nepřátelských letounů, až se stavbě stal jeden z náletů téměř osudným. V květnový den roku 1941 bylo na opatství schozeno několik bomb. Po výbuchu zachvátil opatství velký požár, který se naštěstí podařilo – vlivem náhod (například, že hořící trámy nepadaly do nitra budovy, ale ven na trávu) – uhasit a opatství tak mohlo být zachráněno.

Bílý dům ve Washingtonu se stal domovem každého amerického prezidenta, a to od Johna Adamse (1800) až po současného prezidenta Trumpa. Málokdo ale ví, že v roce 1814 Britové zákeřně zapálili budovu s cílem jejího zničení. To se ale nepodařilo, budova se uhasila, přestože byla zničena ze 70 %. Nakonec vše dobře dopadlo, budova se zachránila a opravila do stávající podoby pro budoucí generace prezidentů a jejich rodin.

Foto: Pixabay – Bílý dům

Stonehenge je jedním z nejzáhadnějších míst na světě a přitahuje tak miliony turistů ročně. Ti pak přemýšlejí nad smyslem rozložení kamenů a jejich duchovnímu významu. Bohužel v roce 1915 se stala ze Stonehenge pouhá zanedbaná ruina. Někteří lidé byli tak nezodpovědní vůči památce, že do kamenů vyškrabávali svá jména a různé obrazce. Magický kamenný kruh se tenkrát dostal do dražby, ve které jej koupil Cecil Chubb. Tento muž původně zamýšlel koupit jen pár židlí do jídelny. Jeho žena byla jistě překvapená s čím nakonec přišel domů. Tři roky po koupi památku daroval Británii a ta se o magický kruh stará dodnes.

Ať už jste vyrazili do Itálie kvůli pizze nebo jen kvůli ikonickým památkám, jistě při své cestě nikdy neopomenete navštívit i věž v Pise. Byla postavena už ve 12. století a už v té době se její stavba velmi protahovala kvůli válečným konfliktům a také finančním dluhům. Ve druhé světové válce zas Američané věřili, že Němci používali stavbu jako pozorovací věž a chtěli ji vyhodit do vzduchu. Proč věž tedy přežila? Naštěstí dostal seržant Leon Weckstein úkol, aby věž pár dní pozoroval a zaznamenal německé aktivity. Seržant ale nic podivného na věži neviděl, a tak věž přežila do moderních dějin.

Foto: Pixabay – Šikmá věž v Pise

Foto: Pixabay