Švýcarský panoramatický vlak začne přes Česko jezdit už v červnu

Autor:

Užít si první třídu jinak, zajistí nový švýcarský vlak, který bude jezdit od 11. června i přes Českou republiku.

Vlak Porta Moravica, který pojede ze Štýrského Hradce do polské Přemyšle, bude protínat i české hranice. Turisté se tak budou moci svézt tímto vlakem z Břeclavi do Bohumína. Na cestě stráví zhruba dvě hodiny, kdy se budou moci kochat výhledem po okolní krajině. Stroj Apm61 Pano, který patří švýcarským spolkovým drahám, totiž disponuje v první třídě vysokými prosklenými okny. Panoramatický výhled je tak zajištěn do všech směrů.

U nás se zatím jedná o raritní záležitost, přitom v Evropě jsou takové vlaky oblíbené právě díky úchvatným výhledům jako jsou ty na švýcarské nebo rakouské Alpy. V Česku vás sice majestátní hory nečekají, zato máme na Moravě vinice a krajinu vyšitou jak z Toskánska. Švýcarské spolkové dráhy SBB provozují od roku 1992 hned 12 takových vlaků.

Jízdenka se dá koupit hned

Na stránkách českých drah jsme si vyhledali spoj Porta Moravica (EC 104). Vlak z Břeclavi odjíždí v 9 hodin 10 minut a přijíždí do Bohumína v 11 hodin a 15 minut. Termín jsme zadali na 10. července, při pohledu do rezervačního plánku místenek 1. třídy je vůz obsazen třemi místy (v době napsání článku). Jízdenka pro dospělého bez slev činí 451 korun. Za místenku se nic nepřiplácí.

Schválně jsme se tak podívali, jaká bude obsazenost na stejném úseku v den spuštění jízd panoramatickým vlakem. V neděli 11.6. je volných ještě 35 míst. Kdo si tedy chce udělat nevšední výlet, má skvělou příležitost.

Zdroj informací: České dráhy
Foto: České dráhy, Petr Šťáhlavský