Tádž Mahal si nyní můžete prohlédnout i v noci

Autor:

S prvním ranním rozbřeskem se vydávají lidé za slavnou indickou stavbou, aby spatřili, jak slunce osvětluje její slonově bílé zdi a odráží od nich různá barevná spektra. Avšak spolu s nimi se vydává podívat na historickou památku spousta dalších lidí, a tak je téměř nemožné tu být někdy sám, anebo alespoň v menším počtu lidí. To se má teď změnit.

Ačkoli vstupné do Tádž Mahalu podražilo, turisty ani místní obyvatele to od návštěvy neodradilo. Ostatně zvýšení bylo sice o 400 procent, ale v přepočtu na naše se jednalo pouze o pár desítek korun. Stejně tak bylo vydáno nové pravidlo, které opravňuje návštěvníky pobývat v prostorách mauzolea pouze 3 hodiny a poté můžou být pokutováni. Jen tak pro představu, každý den navštíví památku zhruba 22 tisíc lidí, někdy je to ale i 50 tisíc.

Jak to tak vypadá, budete moci Tádž Mahal navštívit i po západu slunce. V současné době můžete památku navštívit v noci jen pět dní v měsíci. Počet návštěvníků je omezen na 400. Indický ministr kultury obdržel několik žádostí, aby byla památka otevřena každou noc od 22 hodin do 6 hodin ráno. Zdá se tak, že žádosti bude brzy vyhověno. Zdali se množství lidí přes den rozprostře do nočních hodin, je jen otázkou času. Obávám se ale, aby tomu nebylo právě naopak, kdy historická památka ještě více utrpí. Vzhledem k tomu, že se různými opatřeními snažili spíše regulovat tok lidí, než lákat další…

Foto: Shutterstock.com