Tajemný rakouský hrad Moosham

Autor:

Pomalu začíná podzim, a tak je ideální čas k návštěvě hradů a zámků, protože tam nepotkáte davy turistů. Obzvlášť v sychravých dnech můžete mít celý prostor jen pro sebe. Rakousko není jen rájem pro jezera, ale naleznete zde i pár zajímavých hradů. Jeden z nich se nachází asi 489 kilometrů od Prahy.

Hrad se majestátně tyčí na skalisku ve výšce 1000 metrů nad mořem a impozantní pozadí mu dělají štýrsko-korutanské Alpy. Hrad tu stojí už z dob římského impéria. Původně tu sice stála malá strážní věž, která měla střežit důležitou obchodní cestu, avšak příchodem středověku se věž přestavěla na mohutný hrad. V roce 1790 jej opustil poslední člověk a hrad se zanechal v dezolátním stavu, naštěstí se našel mecenáš, který jej koupil a zrekonstruoval do původní středověké podoby, a tak dnes můžete obdivovat tehdejší krásné obrazy, historické předměty a umělecká díla.

V dřívějších dobách sloužil hrad jako vězení a také sehrál významnou roli v čarodějnických procesech. Často se zde také konaly soudní tribunály. Desítky lidí zde byli vyslýcháni, mučeni nejrůznějšími drastickými prostředky a nakonec popraveni. Není proto divu, že v hradu je cítit silná negativní energie, a to především v mučící místnosti, kde vám bude běhat mráz po zádech a ani nebudete vědět proč.

Sami pracovníci hradu potvrzují, že na hradě se dějí nadpřirozené věci. Často je slyšet prásknutí dveří, aniž by v místnosti někdo byl. Sem tam se zjevují nevinné duše údajných čarodějnic, které byly popravené neprávem. Slyšet jsou i kroky v prázdných místnostech.

K hradu se také neodmyslitelně váže legenda o vlkodlacích. Pověst pochází z 18. století a traduje se, že vlkodlaci se pohybují v okolních lesích a svým děsivým vytím přivádí lidi k šílenství. Údajně nadpřirození tvorové měli vzniknout tak, že se dva bratři domluvili se samotným ďáblem. Dle smlouvy jim dal možnost se měnit na vlkodlaky, avšak jak už to tak bývá, bratři toho často a rádi zneužívali. Ani ďáblu se nedá věřit, a tak je podvedl a podoba jim zůstala navždy.

Foto: Shutterstock.com