Tankové dny ve Smržovce: Jízdy v tancích pro veřejnost i občerstvení za hubičku

Autor:

Léto je plné zajímavých událostí, na které člověk narazí spíše náhodou. Podobné to bylo i s výletem do Smržovky. O muzeu jsme nikdy neslyšeli, a tak jsme se o to více těšili.

Občas člověk hledá ve svém kraji a nic zajímavého nenajde, přitom se stačí nedržet úzkostlivě okruhu do 50 kilometrů od svého bydliště a můžete narazit na parádní akce. Jednou z nich byly i Tankové dny ve Smržovce, které se konaly 6. a 7. srpna. Jedná se již o tradiční událost, na kterou dorazilo mnoho lidí. Kdo tedy nestihl letos, může tam zavítat příští rok.

Zajímavá válečná technika na jednom místě

Začátek akce byl vyhlášený na desátou hodinu dopolední, my jsme však dorazili až o hodinu a půl déle, neboť jsme především chtěli stihnout přelet historického letounu Stinson L-5 z roku 1945. Auto jsme nechali na nedaleké louce, ze které se stalo provizorní parkoviště. Štěstí, že tráva po předchozím dni plném dešťů, stačila uschnout, jinak si nejsem jistá, jak bychom se z louky při odjezdu dostali. Parkování bylo zdarma.

Vstup na akci byl 120 korun za dospělé a 70 korun za děti. U vchodu bylo rovněž možné si pořídit nějaké suvenýry, ať už to byly pohledy nebo turistické známky. Po příchodu nás však překvapilo ohromné množství lidí. Zjevně se opravdu jednalo o oblíbenou akci.

Ostatně nacházíme se v největším soukromém muzeu obrněné technicky ve střední Evropě, které spravuje pouze skupina nadšenců. Velikosti odpovídá i sbírka exponátů, které jsou ale do dnešní doby funkční. V areálu je tedy několik hangárů, ve kterých se skrývají zajímavé kousky z dob druhé světové války a z poválečného období. K vidění jsou nejčastěji polopásové vozy a tanky. K areálu náleží i 1,5 hektarový pozemek, kde se odehrávají kdejaká dobrodružství, počínaje rekonstrukcí válečných operací.

Kdo dostal hlad nebo žízeň, mohl se zde zasytit za opravdu lidové ceny. Pohoštění připravili hasiči, kteří i na polních kamnech smažili vynikající bramboráky. Jeden se dal pořídit za 30 korun. Jinak se dalo občerstvit například sekanou v housce, či smaženým sýrem, opět za nízké ceny. K dostání bylo také točené pivo, malinovka, káva, nealkoholické pivo a další tekuté moky v rozmezí od 20 do 35 korun.

Největší atrakce ve formě jízdy tankem

To, co přitáhlo mnohé návštěvníky, byla možnost svézt se na vojenském tanku. Dohromady jezdili tři a pokaždé plné až k prasknutí. Jedna jízda (tanky T-55, VT-55, VP-90) stála 250 až 350 korun, což je spíše symbolická cena, neboť pokud se chce někdo v tanku svézt soukromě, vyjde to zhruba na 10 tisíc korun.

Tanky tak kroužily v bahnitém povrchu kolem maličkého přilehlého lesa. Celá jízda trvala minutu nebo dvě, než lidi sesedli a na tanky se nehrnula další skupina nadšenců. Zážitek jsme tentokrát vynechali a spíše se dívali na nadšené návštěvníky, kteří si projížďku užili i za nás. Ostatně někteří z nich jeli i vícekrát. Svůj prostor dostaly i dynamické ukázky jízdy, ve kterých se předvedl tank Sherman a Leopard 1.

Zdroj informací: Autorský text, Muzeum obrněné techniky
Foto: Michaela Rubešová