Temná turistika. Moderní trend, který fascinuje tisíce lidí ročně

Autor:

Na rozdíl od krásných pláží, na kterých můžete ležet, odpočívat a chytat paprsky slunce, se temná turistika v mnohém liší. Určitě nebudete polehávat pod listy palmy a užívat si klid a svobodu. V temné turistice vás bude mrazit na zádech po každém vašem kroku, který uděláte a vaše myšlenky se přeci jen budou uchylovat k temnější straně mysli. Pro někoho je temná turistika jako dobrodružství, pro dalšího poznání nepoznaného a ostatní to zkoušejí prostě jen ze zvědavosti, avšak kolikrát si sebou odnesou nevítané zamyšlení a minutu ticha v pustých oblastech světa.

O čem je řeč? Temná turistika tu s námi není zas tak dlouho, nebo že by se o ní jen nemluvilo nahlas? Možná. Každopádně tohle odvětví turistiky vás nezavede na nejkrásnější pláže ani romantická míst plná radosti, ba naopak. Turisté navštěvují místa zasažená přírodní katastrofou, válečné zóny, oblasti krvavých masakrů a další strašidelná místa.

Místa, na které by asi někdo jen tak dobrovolně nešel. Z temné turistiky se stal svým způsobem fenomén. Tisíce lidí se ročně vydávají do oblastí, která pamatují jen smrt a nešťastné události a tak turisté zažívají tzv. dovolenou bez hranic. Temnou turistiku můžeme rozdělit na dvě „odvětví“. Ta první se zabývá organizovanou turistikou za účelem poznání a pochopení věcí minulých, jsou to například výpravy do bývalých koncentračních táborů. Ta druhá už vypovídá o místech méně známých, za to třeba stále nebezpečných, kupříkladu Černobyl nebo Fukušima, oblasti postižené jadernou katastrofou.

Další místa, která lákají turisty jsou místa zvaná Ground Zone. Nebo-li ty, která byla zasažena atomovou bombou. Co dále turisté navštěvují je například Kambodžské muzeum, které vzdělává o režimu Rudých Khmerů, mimochodem za vlády tohoto režimu zemřelo téměř 2 miliony lidí. Hirošimský památník míru, který připomíná hrůzy jaderných zbraní a atomových bomb. Lákavé jsou také nezmapované místa v Iráku a Afghánistánu a to navzdory vyhlášenému stavu nebezpečí. Jakmile vstoupíte na území těchto dvou států, nikdy si nemůžete být jistí, že se v pořádku vrátíte.

V Česku máme také pár míst, které jsou cílovou stanicí pro temnou turistiku. Jsou to například Lidice, Terezín, hřbitov v Bohnicich a nebo kostel svatého Cyrila a Metoděje.

Napadá vás, proč lidé navštěvují tyto místa? Je to přeci jen trochu kontroverzní téma. Existuje pár výjimek cestovatelů, kteří to dělají, aby pochopili lépe svět a pochopili dobu. Žene je touha po zvědavosti, nebo potřebují naplnit své duševní pojetí, ale přesto všechno si uvědomují důležitost místa a hlavně jeho poselství?

Jenže pak jsou tu ti ostatní, kteří tyto místa pouze znesvěcují, dělají to čistě pro vlastní zábavu. No, jaký smysl má se vyfotit s širokým úsměvem na tváři, v místě, kde umírali miliony lidí ? Prostě zvrácené.

Jaký názor máte vy?

Foto: Shutterstock.com