Thajsko zasílá turistům zpět odpadky, které odhodili v přírodě

Autor:

Není to zrovna suvenýr, který by se některým lidem mohl líbit. Turisté, kteří v zářijových dnech navštívili thajský národní park Khao Yai, dostali poštou – zřejmě nevítaný – balíček. Byly to odpadky, které zanechali a nezodpovědně vyhodili v přírodě. V zásilce stál vzkaz: Něco jste tady zapomněli. Dovolte, abychom vám to vrátili zpět.

Zasílání balíčku s odpadem není oficiální politikou národního parku, protože standardním postupem – pokud je člověk při znečišťování přistižen – je pokuta a vězení. Poslání odpadků zpět je tak spíše vstřícné gesto a s myšlenkou, aby se nad sebou lidé zamysleli. Bohužel řada lidí se ale nepoučila ani při současné pandemii a jak vidno přírody si vůbec neváží, když jim nevadí, že tam po sobě zanechají bordel.

Thajsko je jednou z nejnavštěvovanějších zemí světa, a tak je domovem i cestovního ruchu. Jen v loňském roce navštívilo thajské národní parky přes 20 milionů lidí. Národní park Khao Yai navštíví ročně až milion návštěvníků, kteří ale také nezodpovědně za sebou zanechají více jak 50 000 kilogramů odpadků. Ostatně i známé filmové oblasti jako je například zátoka Maya Bay, utrpěly lidský zásah. Člověkem tak bylo zničeno až 50 % korálů, odpadky se také válejí na každém rohu a navíc se zničily i rostliny, o zvířatech ani nemluva. Chování zejména turistů tak dospělo k trvalému uzavření jednotlivých oblastí v Thajsku, aby se příroda mohla dát zase dohromady poté co ji člověk zničil.

Zdroj informací: CNN
Zdroj foto: Pixabay