Tipy, kam vyrazit v Česku na vánoční trhy

Autor:

Nebude žádným překvapení, když se na prvním místě objeví vánoční trhy v Praze. Nikdy jinde není tolik vánočních trhů, jako právě tady. Můžete si je klasicky vychutnat na Staroměstském náměstí, kde se to ale hemží samými turisty a pocit sardinky v nálevu dostanete téměř okamžitě. Pojďte si vánoční atmosféru užít do jiných částí města, kde na vás čeká stejně dobrý trdelník jako svařené víno. Řeč je o tradičním místě a snad i nejhezčích trzích v Praze, právě na Náměstí míru. Dostanete se tam snadno metrem, tak i tramvají. Na trzích může zakoupit nejen vánoční občerstvení, ale také i jmelí, pupruru, františky, různé produkty z medu výrobky tradičních řemesel a další. Trhy jsou otevřeny denně od 10 do 19 hodin. Dalším přístupným místem v Praze je tradiční Pražský Hrad, který se zahalí do vánoční atmosféry. Trhy se konají na náměstí U Svatého Jiří. Naleznete zde přes 70 stánků, které nabídnou tradiční i netradiční pokrmy. Čeká na vás i doprovodný program, včetně ukázek kovářství a ražby mincí.

Přesuneme-li se do druhou stranu republiky, do srdce Moravy, krásné vánoční trhy vás přivítají i v Brně. Trhy můžete navštívit na Náměstí Svobody a Dominikánském náměstí. Tzv. „Svoboďák“ naleznete v samotném centru Brna. Je to středobod všeho dění a zábavy. Na každý večer je připraven koncert všech možných žánrů hudby, přes den si můžete užít divadelní představení a představení mateřských a základních škol. Dominantou náměstí je letos obří bílá kopule s názvem Zimní bar, kterému letos vévodí všemi oblíbený nápoj – punč. Pod vánočním stromem naleznete již tradiční krabičku sloužící jako sbírka Červeného Kříže. Ne každý si může dovolit hezké vánoce a tak prosím, myslete i na druhé a přispějte.

A co najdete na Dominikánském náměstí? Tady to vzali po svém a udělali z náměstí centrum gastronomie. Náměstí je pěší zónou s romantickými kulisami Nové radnice a kostela sv. Michala. Během adventních trhů se tak stává místem pro gastronomii a vánoční tradice spojené s betlémem, zoo koutkem nebo Ježíškovou poštou. 

Když se řekne jih Čech, vybavím si romantická města. Výjimkou tomu nejsou ani České Budějovice, protože tam by chtěl žít přece každý a Český Krumlov. V obou těchto městech najdete tradiční vánoční trhy. Ty v Českých Budějovicích jsem navštěvovala každý rok do doby než se se přestěhovala do Prahy. Na netradičním čtvercovém náměstí naleznete nemalý počet vánočních stánků, které prodávají nejrůznější výrobky. Posedět můžete na lavičkách lemující kašnu uprostřed. Naleznete zde i bránu se zvonem, na který můžete zazvonit a myslet přitom na jedno přání, třeba se i vám letos vyplní. Naopak Český Krumlov je rájem turistů, jezdí sem především Japonci. Město je samo o sobě krásné a plné historie. Kdo nebyl v Českém Krumlově jako by nežil. Kouzelným završením pak bývá živý Betlém. Vánoční atmosféru prožívají i medvědi v hradním příkopě. Lidé jim nosí dárky v podobě zeleninových a ovocných dobrot. To vše umocňuje ještě více zpívání vánočních koled na hradním nádvoří. Tady se rozhodně nikdo nudit nebude.

Pokud se ještě jednou vrátíme na Moravu, můžeme navštívit kouzelnou Olomouc. Vánoční trhy tu nabízejí, jako jediné v ČR, svařák z Norimberského vína a punče. Zase má ta Morava něco na víc, že ? S trhy souvisí i tradiční vánoční program, který stejně jako v jiných městech obsahuje zpívání koled, divadelní představení a různé vánoční koncerty.

Na své si přijdou i lidé žijící v západních Čechách. Přesněji v městě Plzeň. I zde se tradičně na náměstí objeví vánoční trhy včetně Betlému. Stánky jsou otevřeny denně od 8 do 18 hodin. Každou hodinu se po náměstí rozeznívá zvonek pro štěstí. Výzdoba okolo vánoční trhů je letos lazena do pohádky. Jedinečná událost je na Náměstí Republiky, kde se tradičně o adventním čase sejde nespočet lidí, čítající až 1000 osob a společně zpívají vánoční koledy. Na Štědrý den se tu můžete od 11 hodin přijít podívat na živý Betlém.

Foto: info.cz, idnes.cz