TOP 5 míst na víkendové toulky do ciziny

Autor:

Přemýšlíte nad víkendovou cestou do ciziny, ale nechcete se vydat po Čechách, ani do profláknutých evropských měst? Poradíme vám, kam se můžete podívat a hlavně kde naleznete spoustu nové kultury a zábavy. Bydlení je už na vás a na vašich finančních prostředcích. Podle mě, ale vždy levněji vyjde bydlení skrze airbnb, než přes klasický hotel. Vyrazit můžete jak na vlastní pěst, tak i s cestovní agenturou. Obě cestování mají něco do sebe.

1. Marrákeš
Jedinečné exotické město, které vás překvapí každým jeho koutem. Pro přepravu do města můžete využít nízko nákladové aerolinky. Například už v prosinci se dá do Marrákeše dostat za 1500 Korun s leteckou společností Ryanair. Občas se vyplatí hledat na serverech zprostředkovávající letenky, může se vám naskytnout jedinečná akce na cenu letenky. V Marrákeši nebudete mít o památky nouzi. Přestože se město nachází v poušti, překvapí vás mnoho krásných zelených zahrad a parků. Vůně koření vás zavede do středověkých tržišť, kde vám oči budou jen přebíhat od kejklířů po zaříkávače kober. Hlazení jen na vlastní nebezpečí. Za návštěvu města vám ovšem nepoděkuje vaše peněženka, budete ji otevírat tak často, až se ani nedopočítáte kolikrát. Na každém rohu na vás bude čekat nějaká laskomina, kterou budete chtít hned ochutnat. Co se týče pravidel místních, není jich mnoho, přesto by se ženy měly oblékat dle tradicí. Takže hluboké výstřihy a krátké sukně nechte doma na jindy. V Maroku se platí marockým dirhamem, ten dle nynějšího kurzu odpovídá 2,34 Korun českých. Popřípadě si můžete směnit v Čechách eura a ty pak směníte přímo na místě za dirhamy. Z Prahy se do Marrakéše dostanete za 4 hodiny ( Může to trvat i déle, záleží co za let si vyberete).

2. Moskva
Další tipem je výlet do ruského hlavního města a řadí se mezi ty největší evropská města. Výhodu máte, pokud umíte komunikovat rusky. Anglicky se také domluvíte, ale rusové to nevidí rádi a hlavně se v Moskvě snadno ztratíte, neboť většina nápisů značek a ukazatelů je jen v azbuce, tudíž bez základních znalostí ruštiny, jste navždy ztraceni. K těm nejvíce turistickým památkám patří rozhodně Rudé náměstí. Kdo tam nebyl, jakoby nežil. Cestování metrem je zde velice specifické a budete mít problém se v něm orientovat. Jedna stanice má třeba čtyři různé názvy, proto si před cestou dobře pročtěte různé příručky, ať se trochu připravíte před cestou a nejste tak zaskočeni. O svůj žaludek se nemusíte bát, restaurace jsou na každém rohu. Nezapomeňte si z Moskvy přivést klasický suvenýr v podobě matrjošky. Z Prahy do Moskvy doletíte za dvě a půl hodin. S sebou si přibalte bankovky měny ruského urbl, který vychází oproti české koruně 100RUB za 34 Korun českých.

3. Ankara
Né, že bychom se drželi hlavních měst ( i když to tak tedy vypadá, ale původní záměr to nebyl). Ale samotná Ankara, vás překvapí v mnohém, než tradiční cestovatelský cíl Istanbul, který je takovým malým lidským mraveništěm. Pokud se nechcete prodírat davy lidí, určitě volte Ankaru. Právě zde přivoníte k té pravé turecké nátuře. Neohromí vás super modelní metropole, spíš jakoby se tady zastavil čas. Milým překvapením může být nespočet cukráren v ulicích, které nabízejí ještě cukrovější sušenky. Přestože zde nenaleznete příliš turistů, na jednom místě budete určitě mezi svými Evropany. Je to místo zvané Citadela a je z něj krásný výhled na město. Po prozkoumání chudinského starého města, se vaše kroky mohou přesunout na Atatürkov bulvár. Je to jako byste skočili náhled v čase a hlavně geograficky, právě teď jste tak trochu v Paříži. Za návštěvu stojí v těsné blízkosti mešita Kocatepe. Je opravdu velice nádherná. Návštěva Ankary vám otevře oči mnoha ohledech. Tato víkendová zastávka je poněkud dál, poletíte sem pět a půl hodiny. Nezapomeňte si sebou směnit peníze za turecké liry.

4. Jeruzalém
Dalo by se o něm napsat stovky stran a stejně by to bylo málo. Místo, kde se v jeden okamžik střetávají tři náboženství. Posvátné místo židů, muslimů a křesťanů. Jsem si jistá, že jakmile se dostanete do tohoto města, tak nějak zapomenete na své problémy a život. Duchovno se vám dostane až do nitra vašeho těla a to nemusíte být ani věřící. Nikde na světě nenaleznete tolik památek na jednom místě, od nejslavnější Zdi nářků přes Skalní chrám až po Chrám božího hrobu. Pokud chcete zažít něco jedinečného a okouzlujícího, je to právě v tomto městě. Pokud vás zajímají i méně známá přesto pěkná místa, můžeme vám poradit, ať se zastavíte například čtvrti Mea Šearim. Nejtajemnější zákoutí Jeruzaléma. Zdejší obyvatelé jsou to „nej z nej“, které můžete ve světě Židů potkat. Proto se nezapomeňte vyzbrojit správným dlouhým zakrývajícím oblečením, přeci jen evropská kultura sem nedosáhne a bohužel kamenování ještě nevyšlo z jeruzalémské módy. Místní platidlo je izraelský šekel.

5. Budapešť
Kdo čekal, že se zde přeci jen objeví Paříž, má trochu smůlu. Rozhodla jsem se pro méně profláknutá města. Ostatně do Paříže si můžete také zaletět, pokud chcete, ale pozor na přemíru černochů. Ale pojďme se podívat raději na Budapešť. Dostat se do něj můžete hned několika způsoby, ať už vlakem nebo autobusem, finančně se vejdete do 800 korun za jednu cestu. Můžete i letět, to vás ale vyjde dráž, nebo můžete jet vlastním autem, přeci jen cesta není tak daleká a přes noc to zvládnete. Mnoho lidí do Budapešti jezdí právě kvůli proslaveným lázním. Ostatně celé město stojí na několika vřídelních pramenech. Vy se tam můžete vydat ale i za něčím jiným. Na rozdíl od Moskvy se dostanete hromadnou dopravou kamkoli, aniž byste se ztratili. Pokud se chcete dozvědět, co všechno v Maďarsku můžete ochutnat, určitě navštivte Central market hall. Mňam. Naleznete zde vše od klobás, sýrů až po pověstné langoše! Městem protéká Dunaj, který přidává na majestátu. Můžete využít okružních plaveb, při kterých skouknete vše co je z hlediska památek důležité a zrak vám bude jen přecházet z jednoho skvostu na druhý. Do Budapešti se budete rádi vracet, jedna návštěva vám nepostačí. V Maďarsku se platí maďarskými forinty, ale je možné, že zaplatíte na některých místech i eurem.

Foto: Shutterstock.com