Tradiční zimní festivaly

Autor:

Napříč celou Evropou se slaví různé svátky a nechybí ani patřičné občerstvení, které v zimních měsících nejvíce zahřeje. Od teplého grogu až po červené svařené víno. Zapomenout nesmíme ani na sladkosti. Avšak tyto pochutiny nezažijete jen na vánočních trzích. Co můžete ještě navštívit?

Česká republika

Začneme tradičně u nás. Již za pár dní se bude slavit svatý Mikuláš. Ulice zaplní strašidelní čerti s pytli na zlobivé děti, mírnit je bude anděl, který ty hodné naopak odmění sladkostmi a chybět nemůže ani samotný Mikuláš. V celé Evropě je sv. Mikuláš znázorňován jako patron všech dětí. Nenechte si ujít předvánoční veselí a přijďte se podívat pátého prosince na Staroměstské náměstí v 16 hodin. Nezapomeňte si hlídat své ratolesti nebo vám je čert odnese do pekla. Kolika rodičů by si oddechlo, že?

Španělsko

Dvacátého osmého prosince můžete navštívit festival Els Enfarinats, který se koná v Den nevinných. Festival je 200 let starý, avšak jeho původní záměr se do dnešního dne nezachoval. Celé to probíhá tak, že se brzy ráno sejdou ženatí muži z města a vymýšlejí absurdní zákony a úkoly pro obyvatele města. Stejně tak požadují zaplacení pokuty za neposlušnost. Když obyvatelé odolávají, dojde na bitvu. Rázem vzduchem létají syrová vejce a mouka. Vše končí obědem, kdy se všichni smíří. Vybrané peníze jsou věnovány starým a nemocným lidem. Celé veselí končí tradiční pijatékou a tancem.

Německo

Tradiční festival Krampus, který rozhodně není o hezkých a hodných čertech, nýbrž o postavách, které vyvolávají strach a hrůzu. Děsivá postava napůl koza a na půl démon se objevuje v bavorských ulicích. Krampus s sebou má početnou skupinu přívrženců. Všichni oděni do zvířecích kožešin, rohů a děsivých masek. V rukou svírají hořící louče a vydávají se do ulic města. Všichni tak představují děsivé duše, které uzavřely smlouvu s ďáblem a pokoušejí se vykoupit. V centru města je pak rituálně spálena sláma představující zlo. Děsivé průvody čertů můžete spatřit i v Rakousku v různých termínech.