Trochu jiné zimní radovánky v Jižním Tyrolsku

Autor:

Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie, nabízí barevnou paletu zimních radovánek pro celou rodinu i s přáteli. Nejen tedy lyžovačka, wellness a vybrané jídlo.

Schöneben – Krásná vyhlídka nad jezerem s věží

Jestliže se jihotyrolský region rád chlubí 300 slunečními dny v roce, pak přímo Schöneben-Haideralm/Belpiano-San Valentino, jeho severozápadní brána na konci údolí Vinschgau/Val Venosta, jich má ještě víc. Leží v průsmyku mezi horskými masivy u známého Rieschenského jezera (ano, toho s kostelní věží, čouhající z hladiny). Najdete tu 65 kilometrů sjezdovek všeho druhu, na těch na otevřených kopcích můžete vykroužit skutečně nekonečný, možná až kilometrový carvový oblouk.

A co dál? Tady stojí za to si zabruslit nebo kitovat s plachtou na zamrzlé hladině, vydat se dál na běžkách nebo na skialpech, anebo úplně nejdál za hranice perspektiv na paraglidu… Ale nejdřív jsme mluvili o dětech, že? Rozlehlý snowpark tvoří, nebojte se to přiznat, srdce areálu. Má zónu pro nejmenší, pokročilé i elitní závoďáky. Podél vede funline s boulemi, karusely, tunely… odtud děti po dobrém nedostanete. Snad jen ty nejmenší, ale to je musíte jen přesunout do sousedního Kinderlandu Schöni.

Villanderer Alm – Spočinutí v prosluněném prašanu

Villanderer Alm leží hnedle na kraji západní strany Eisackého údolí, kudy vede hlavní dálnice a půlí Jižní Tyrolsko na dvě části. Přestože se jedná o jednu z největších náhorních plošin či horských pastvin celé Itálie, najdete tady klid a pohodu, opuštěné svahy a pláně. To vše na ploše dvaceti kilometrů čtverečních, ve výšce mezi 1700 a 2500 metry. Ideální pro volné a bezpečné túry, kde se nepotřebujete dívat na hodinky.

Ta oblíbená se jmenuje Stöfflhütte hike. Z parkoviště v Saltnersteinu vás povedou značky s patnáctkou. Nejprve k chatě Mair-in-Plun, pak na Scheibenstöckl až k chatě Stöfflhütte. Na zpáteční cestě čeká malý kopec pro saně ke Gasserhütte. Okruh zvládnete beze spěchu za tři hodinky. Přespat můžete i s dětmi na Stöfflhütte. Tady se vypínají mobily a večer mastí karty, člobrdo nebo kostky. Pamatujete? Tady můžete aspoň na den vyskočit z kolotoče na sjezdovkách nebo se zastavit na doběhnutí horské nálady cestou domů.

3 Zinnen Dolomity – Rodinný čas na třetí

Kde potkáte smějící se obří sněhuláky a jediné sobí stádo v Itálii? Na rodinné hoře Haunold/Monte Baranci regionu 3 Zinnen Dolomity na východním konci Pusterského údolí. Vydejte se tu k horní stanici lanovky Rotwand/Corda Rossa a nezapomeňte pořídit fotky! Kromě toho zdejší areál Monte Baranci nabízí ideální podmínky pro první krůčky i sjezdíky na lyžích ve školce nebo ve snow parku, taťka s mamkou se mohou mezitím i sami projet 23 kilometrů na sjezdovkách střední obtížnosti. A ještě stihnete i běžky nebo sáňkování za svitu měsíce na dvoukilometrové dráze. V nedávných dobách, kdy začínal skikros, tady vyhrával jeho průkopník Tomáš Kraus světové poháry. Pošlete děti v jeho stopě? Bydlet můžete dole pod kopcem v půvabném městečku Innichen/San Candido.

Zdroj informací: Visit Südtirol, Turistická centrála Jižní Tyrolsko
Foto: IDM Südtirol/Alex Filz