Jaro už je v plném proudu a okvětní lístky nejen tulipánů se začínají probouzet k životu. Na obrovských polích lze zahlédnout dlouhé pruhy všedních i nevšedních barev tulipánů. Ročně se do Holandska vydává mnoho lidí, aby si mohli prohlédnout tuhle krásu. S tím souvisí bohužel i velká rizika hlavně pro samotné květiny. Někteří lidé s honbou na dokonalou fotografii si neuvědomují, kam šlapou a k čemu se svou činností dopouštějí. Ročně tak pěstitelé přicházejí o desítky tisíc eur, kvůli nezodpovědným lidem, kteří ničí jejich úrodu.
Holandská turistická rada zahájila kampaň, která má ušetřit nevinné květiny, které většinou končí pod podrážkou lhostejných turistů. Kampaň se zaměřuje na „bezpečnou fotku s tulipánem“. Na Instagramu jsou fotky označeny navíc s hashtagem „watchyourfeet“. Osvěta má lidem pomoci, aby se nad sebou zamysleli, protože mnohdy se bez rozmyslu prohánějí polem tulipánů, aniž by si uvědomovali, že ničí ať už dospělé tulipány nebo i jen jejich cibulky v zemi. Ruku na srdce, nikomu by se jistě nelíbilo, kdyby se mu někdo cizí proháněl po jeho zahradě plné květů.
Možná by lidé měli zapomenout na dokonalé fotky a přijmout fakt, že i nedokonalé věci jsou krásné a nemusí přitom nikdo trpět. Bohužel „doba instagramová“ všem tak trochu zakaluje zrak. Člověk je stavěn do pozice, že pokud není fotka perfektní, tak aby měla aspoň 100 lajků, tak ji raději smaže, protože by v očích jiných mohl být neatraktivní. Inu, nebylo by lepší občas ty sociální sítě prostě zavřít a přestat slintat nad iluzemi, které nám nabízí? Přeci jen to skutečné a hmatatelné je vedle vás a ne na obrázku, který má tisíce lajků a komentářů.
Mnoho zemědělců kvůli těmto turistickým šílencům muselo vytvořit kolem svých polí ploty, aby si návštěvníci sice užili pohled na pole, ale z bezpečné vzdálenosti. Na mnoha místech se objevili cedule v angličtině a čínštině, které varují před vstupem. Turistická rada také najala přes 40 dobrovolníků, kteří ochotně a rádi informují turisty o historii a významu květin. Hlavním poselství těchto kroků vůči návštěvníkům je, aby neničili něco, co mají jen obdivovat z dálky. Je třeba si uvědomit, že tento problém se netýká jen polí tulipánů, ale i ostatních květin. Sami se zamyslete nad tím, kolikrát jste někdy v poli máku, levandule či řepky, viděli fotografy s modelkami? Skoro nikdy? Ale no tak, existuje přes stovky fotek, které dokazují, že na místě činu byli. Avšak primárně u květin jako je mák, je důležité dbát na to, aby se nepoškodili. A propo nacházíte se přeci na soukromém pozemku. Vás to nic nestojí, ale zemědělce a přírodu bohužel ano. Ulomené a ušlapané květiny se těžko zase znovu zmátoří. Buďte prosím ohleduplní sami k sobě, ale také k planetě, na které žijete.
Foto: Shutterstock.com