Turisté jsou neohleduplní. Sněžka se znovu musí oplotit

Autor:

Zdroj informací: Facebook Krkonošského národního parku (KRNAP); Foto: Pixabay

Ačkoli Správa Krkonošského národního parku vkládala naděje do chování turistů k přírodě. Opět přišlo zklamání.

První teplé dny, kdy většina lidí vyrazila na výlet po celé České republice, se postaraly o to, aby na Sněžce vyrostly ochranné sítě, tak jako tomu bylo loni. Dosud tam byly pouze řetězové zábrany s tabulkami se zákazem vstupu. Ty ale turisté úspěšně ignorovali a pohybovali se v místech, kde neměli. Na vrcholu Sněžky se nachází totiž velmi citlivá a zranitelná fauna. Ostatně oblast nemá status chráněného místa jen tak.

Nové ochranné sítě se nainstalují brzy. Objeví se jak na vrcholu, tak i v sedle u Slezského domu. Dohromady se Sněžka ohraničí 1100 metry sítí. Nic z toho se nemuselo stát, kdyby lidé dbali zákazů a nechodili tam, kde nemají co dělat. Až si někdo bude stěžovat na současné bezpečnostní opatření, měl by se zamyslet nad tím, že příroda tu přeci jen byla dřív a je potřeba ji řádně chránit. Stejně tak by se měl každý zamyslet, až vyhodí plastovou flašku na zem, místo do koše a pokud je plný, tak proč si ji nenechá a nevyhodí až dole? Kdo jednou byl na Sněžce, ví jak to tam některé dny vypadá – bohužel.

Z internetové diskuze pod příspěvkem Správy národního parku také vyplívá, že by řada lidí zrušila lanovku. Což by problém trošičku vyřešilo, protože ne každému se chce šlapat až na vrchol a častěji ji využívají lidé, kteří si nahoře udělají jen selfíčko a zase rychle dolu. Jiní zas radí, aby na místě zasahovala policie a rozdávala tučné pokuty. Ale kdo ví, co by opravdu pomohlo. Bohužel někteří mazaní horalové si najdou cestu i tak.

Zdroj informací: KRNAP
Zdroj foto: Pixabay