Turisté obléhají hory a jiná oblíbená místa, často se v nich ale neumí chovat

Autor:

Zimní počasí přeje cestovatelům po celé České republice, jenže lidé se při svých toulkách například do hor nechovají úplně zodpovědně. Často nedodržují hygienická a protiepidemická opatření a stejně tak často nemají ani roušky, ani je netrápí „nějaké“ rozestupy.

Trávit čas venku je sice jedinou možností, jak se doma nezbláznit, ale za jakou cenu? Obzvlášť pokud nutně musíte vyjet na nejprofláknutější místa v Česku, proč raději nejdete do lesa nebo se nevydáte na méně známou trasu, kde potkáte sotva další dva lidi? Není víkend, aby novináři nepsali o tom, jak kolabuje doprava do hor a silnice jsou přetížené. Stejně tak jsou přeplněná parkoviště a prakticky to vypadá, jako by žádný koronavirus nebyl a vše bylo jako dřív.

Problém je, že lidé také parkují ve vesnicích, kde jim nedělá problém zablokovat výjezdové cesty, problém dostat se vůbec domů mají tak místní obyvatelé. Úsměvný je také fakt, že si turisté tvrdě za vycházkami do přírody stojí, ale to, že do ní odhodí odpadky, jim je už vlastně jedno. Strážci parků tak kromě nedozpovědných lidí trápí i znečistěné prostředí.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje doporučil, aby si lidé, pokud už nutně musí na hory, vybraly méně známé turistické trasy a vydali se raději poznávat ty málo oblíbené. Často tak mohou narazit na hezčí výhledy, ale i zajímavé přírodní úkazy. Mezi jeho tipy zaznívají Oderské vrchy, Budišovsko nebo trojmezi na Hrčavě.

Ostatně Moravskoslezský kraj není jediný, který trápí příval turistů. Někteří jedinci se nestydí bruslit na zamrzlých chráněných jezerech na Šumavě jako je třeba to Čertovo nebo Černé. Některým jedincům je ale asi všechno jedno, dokud se nejedná o ně samotné. V létě se v něm chtěji koupat a v zimě bruslit. Co na tom, že zde žije určitý tip živočichů. Ti potřebují k životu specifický biotop, kterému přítomnost člověka jen škodí. Mně samotné přijde až neuvěřitelné, že existují lidé, kteří místo toho, aby sklopili uši a v klidu z místa odešli, namísto toho hrubě nadávají ochráncům, kteří je jen slušně žádají o opuštění místa.

Foto: pixabay